Z cukrzycą na TY! – spotkanie edukacyjno-profilaktyczne

Tło: niebieskie. Na plakacie widzimy zdjęcie przedstawiające glikometr. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Biblioteka dla zdrowia - czytaj, ucz się i dbaj o siebie. Z cukrzycą na TY! wykłady profilaktyczne. Prowadzenie: Agnieszka Uchnast, edukator diabetologiczny oraz Joanna Wardęga, dietetyk kliniczny. 20 marca 2024 r. godz. 17.00, Biblioteka Główna. Logotypy: MBP w Jaworznie, miasta Jaworzna, Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Ministerstwa Zdrowia.

Z cukrzycą na TY! – spotkanie edukacyjno-profilaktyczne

Fotorelacja

Jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych, z jakim boryka się obecnie ludzkość jest cukrzyca, zaliczana do tzw. chronicznych chorób metabolicznych. Praktycznie wszystkie schorzenia z tej grupy oraz choroby układu krążenia, powiązane są ze zjawiskiem stopniowej utraty wrażliwości na insulinę przez komórki wątroby, mięśni i tkanki tłuszczowej. Główna składowa zespołu metabolicznego — cukrzyca typu 2 jest już powszechnie określana mianem epidemii XXI wieku. Podstawowym objawem choroby jest podwyższone stężenie cukru we krwi, które można zdiagnozować za pomocą prostego badania laboratoryjnego. 20 marca 2024 r. o godz. 17.00 w Bibliotece Głównej odbyło się spotkanie edukacyjne pt. „Z cukrzycą na Ty”. Wydarzenie otworzyła Barbara Tometczak – Prezes Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. W roli prelegentek wystąpiły: Daria Jachowicz, edukator diabetologiczny, która przedstawiła podstawowe mechanizmy choroby, zwróciła uwagę na diagnostykę oraz sposoby leczenia oraz Joanna Wardęga, dietetyk kliniczny, omawiając podstawowe zasady odżywiania w cukrzycy. Wydarzenie zorganizowaliśmy w ramach cyklu „Biblioteka dla zdrowia – ucz się, czytaj i dbaj o siebie”.

20 mar 2024