Szanowni Czytelnicy, informujemy, ĆŒe w dniu 20.09.2024 r. Filia DÄ browa Narodowa bÄdzie czynna w godzinach 10.00-15:00.
Â
Â
Szanowni Czytelnicy, informujemy, ĆŒe w dniu 20.09.2024 r. Filia DÄ browa Narodowa bÄdzie czynna w godzinach 10.00-15:00.
Szanowni Czytelnicy, informujemy, ĆŒe w dniach 16-20.09.2024 r. Filia Byczyna bÄdzie nieczynna. Przepraszamy za utrudnienia.
Czytanie maĆe spotkanie
Spotkania edukacyjne dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, ktĂłre poprzez zabawÄ ÄwiczÄ umiejÄtnoĆÄ pĆynnego czytania ze zrozumieniem. Podczas zajÄÄ wykorzystujemy ksiÄ ĆŒki do Ćatwego czytania i karty pracy do metody sylabowej.
Kratka w kratkÄ z Ozobotem
Spotkania edukacyjne skierowane dla dzieci w wieku szkolnym. Na zajÄciach uczymy siÄ podstaw kodowania poprzez zabawÄ z wykorzystaniem robotĂłw OZOBOT.
Matmogry
Spotkania edukacyjne skierowane do uczniĂłw klas podstawowych. Poprzez gry i zabawy matematyczne uczestnicy utrwalajÄ wiadomoĆci szkolne, takie jak: rachunki, logika, figury geometryczne, mierzenie dĆugoĆci, porĂłwnywanie liczb, orientacja przestrzenna itd.
O sztuce w bibliotece
Spotkania edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, przybliĆŒajÄ ce najmĆodszym Ćwiat sztuki, przy wykorzystaniu ciekawostek, gier, zabaw i krĂłtkich historii.
Z wizytÄ wâŠ.
Spotkania edukacyjne, adresowane do zorganizowanych grup szkolnych. ZajÄcia majÄ na celu przybliĆŒenie uczestnikom wartoĆci wynikajÄ cych z czytania i obcowania z ksiÄ ĆŒkÄ .
Bajkowe bajanki
Spotkania rozrywkowe dla dzieci w wieku przedszkolnym. ZajÄcia majÄ na celu przybliĆŒenie dzieciom rĂłĆŒnych, codziennych sytuacji i zachowaĆ, na przykĆadzie bohaterĂłw poznanych bajek.
Manga-opowieĆÄ ukryta w obrazie
Spotkania rozrywkowe dla dzieci starszych klas szkĂłĆ podstawowych. Podczas zajÄÄ uczestnicy uzyskajÄ wiele informacji na temat wybranej mangi (fabuĆy, postaci, poruszanych problemĂłw), a takĆŒe poznajÄ ciekawostki dotyczÄ ce kultury japoĆskiej.
Muzycznie-plastycznie
Spotkania artystyczno-rozrywkowe dla dzieci w wieku przedszkolnym. W trakcie zajÄÄ uczestnicy rozwijajÄ wyobraĆșniÄ, a takĆŒe pobudzajÄ kreatywnoĆÄ np. tworzÄ c instrumenty muzyczne.
Przedszkolaki w ruch
Spotkania rozrywkowe z elementami zajÄÄ ruchowych i umuzykalniajÄ cych dla grupy dzieci w wieku przedszkolnym.
TaĆce i muzyka dla kaĆŒdego smyka
Spotkania rozrywkowe dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Uczestnicy zajÄÄ rozwijajÄ swojÄ wyobraĆșniÄ i ksztaĆtujÄ poczucie rytmu.
EKObibliotekarz
Spotkania edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Podczas zajÄÄ zapoznajemy dzieci ze ĆwiÄtami zwiÄ zanymi z ochronÄ Ćrodowiska, takimi jak np. Ćwiatowy DzieĆ Wody czy DzieĆ Ziemi.
ĆmieÄ ART
Spotkania artystyczne odbywajÄ ce siÄ w duchu âzero wasteâ, przeznaczone dla dzieci w wieku szkolnym. Uczestnicy zajÄÄ majÄ okazjÄ przekonaÄ siÄ m.in.: jak daÄ nowe ĆŒycie starym przedmiotom i czym jest recykling w praktyce, a takĆŒe uzupeĆniÄ swojÄ wiedzÄ z zakresu ochrony Ćrodowiska.
Tropiciele przyrody
Spotkania edukacyjne przeznaczone dla zorganizowanych grup uczniĂłw szkĂłĆ podstawowych. ZajÄcia majÄ na celu zdobywanie, a takĆŒe doskonalenie umiejÄtnoĆci obserwowania i analizowania zjawisk przyrodniczych, jak rĂłwnieĆŒ rozumienie i stosowanie w praktyce zasad ochrony Ćrodowiska.
Edukacja globalna
Spotkania edukacyjne skierowane do zorganizowanych grup uczniĂłw szkĂłĆ podstawowych. ZajÄcia dotyczÄ problemĂłw globalnych Ćwiata. Edukujemy, tĆumaczÄ c zagadnienia wspĂłĆzaleĆŒnoĆci zjawisk i ludzkoĆci, jednoczeĆnie wychowujÄ c empatycznego i odpowiedzialnego mieszkaĆca Ziemi.
Z polskim na âtyâ
Spotkania o charakterze edukacyjnym skierowane do spoĆecznoĆci ukraiĆskiej. OdbywajÄ siÄ dwa razy w miesiÄ cu; ich celem jest nauka jÄzyka polskiego przez przybliĆŒanie naszej kultury i historii.
Lekcje biblioteczne
WykĆady lub warsztaty poĆwiÄcone mĆodzieĆŒy ze szkĂłĆ Ćrednich, jednak nie tylko. Istnieje moĆŒliwoĆÄ przygotowania lekcji na wybrany przez nauczyciela temat.
Klub KsiÄ ĆŒki
Spotkania dla osĂłb dorosĆych odbywajÄ ce siÄ raz w miesiÄ cu, ktĂłrych celem jest swobodna dyskusja na tematy zwiÄ zane z dobrÄ literaturÄ .
Papierem i sznurkiem
Warsztaty, w ktĂłrych moĆŒe wziÄ Ä udziaĆ kaĆŒdy, kto chce nauczyÄ siÄ tworzenia rÄkodzieĆa od podstaw lub udoskonaliÄ swoje umiejÄtnoĆci manualne.
Biblioteczny Klub Seniora
ZajÄcia rozrywkowo-edukacyjne, ktĂłrych gĆĂłwnym celem jest zaktywizowanie osĂłb 50+ przez zachÄcenie ich do wĆÄ czenia siÄ w lokalne ĆŒycie kulturalne i utworzenie przyjaznej przestrzeni umoĆŒliwiajÄ cej wspĂłlne spÄdzanie czasu.
Kulturalnie z NaukowÄ
Cykl skierowany do mĆodzieĆŒy i dorosĆych, oparty na prelekcjach poĆÄ czonych z warsztatami, ktĂłre popularyzujÄ wiedzÄ o kulturze â polskiej i zagranicznej.
Zapraszamy do zapoznania siÄ z aktualnym wykazem czasopism.
Bajkowe poranki â cykl adresowany do dzieci powyĆŒej 3 roku ĆŒycia. KaĆŒde spotkanie jest poĆwiÄcone innemu tematowi przewodniemu. SwojÄ ofertÄ kierujemy nie tylko do grup zorganizowanych, ale takĆŒe osĂłb indywidualnych â maluchĂłw z opiekunami, rodzicami czy starszym rodzeĆstwem.
Nocny Maraton Filmowy â cykl skierowany do wszystkich entuzjastĂłw kina. Raz na kwartaĆ, w piÄ tkowe wieczory, zapraszamy na noc peĆnÄ wraĆŒeĆ. To przede wszystkim doskonaĆy moment na przeĆŒycie kilku godzin w niepowtarzalnym klimacie, jaki stworzyÄ potrafiÄ filmy grane jeden za drugim.
Klub Gier Planszowych â spotkania, w trakcie ktĂłrych udowadniamy, ĆŒe gry planszowe to nie tylko âChiĆczykâ czy szachy. PrzybyĆym gwarantujemy ĆwietnÄ zabawÄ, zdrowÄ rywalizacjÄ i integracjÄ ze wspĂłĆgraczami.
Filmy na weekend â Zasady usĆugi sÄ proste: osoba, ktĂłra chce wypoĆŒyczyÄ film do domu, powinna, z wĆasnÄ kartÄ bibliotecznÄ , przyjĆÄ do DziaĆu Multimedialnego w sobotÄ, godzinÄ przed zamkniÄciem Biblioteki (czyli o godz. 14.00). WypoĆŒyczony film naleĆŒy zwrĂłciÄ w poniedziaĆek, do godz. 12.30
Biblioteka dla widzĂłw niewidomych i sĆabowidzÄ cych
Inicjatywa ma za zadanie umoĆŒliwienie tej grupie odbiorcĂłw peĆniejszego udziaĆu w ĆŒyciu kulturalnym i spoĆecznym, przez zapewnienie dostÄpu do dorobku polskiej i Ćwiatowej kinematografii. Obecnie lista filmĂłw z audiodeskrypcjÄ liczy 133 tytuĆĂłw i jest stale uzupeĆniana.
Dyskusyjny Klub Filmowy dla MĆodzieĆŒy
Spotkania, podczas ktĂłrych popularyzujemy sztukÄ filmowÄ
, a jednoczeĆnie skĆaniamy uczestnikĂłw do rozmowy na waĆŒne, czÄsto teĆŒ trudne, tematy dotyczÄ
ce problemĂłw,
z jakimi mogÄ
borykaÄ siÄ w okresie dorastania.
Komiksiada (Klub komiksowy)
To przedsiÄwziÄcie majÄ
ce na celu promowanie sztuk artystycznych, a zwĆaszcza komiksu, wĆrĂłd mĆodych czytelnikĂłw. Podczas spotkaĆ staramy siÄ rozwijaÄ wyobraĆșniÄ oraz pobudzaÄ kreatywnoĆÄ. Uczestnicy rysujÄ
, poznajÄ
c rĂłĆŒne techniki, a takĆŒe uczÄ
siÄ pisaÄ scenariusze i tworzyÄ postacie.
Kabina akustyczna
Czytelnicy mogÄ skorzystaÄ z przestrzeni zapewniajÄ cej swobodÄ wyraĆŒania emocji w trakcie grania :), ktĂłra wyposaĆŒona jest w:
– konsolÄ PlayStation 5,
– sĆuchawki Sony 3D Pulse,
– gogle Sony PlayStation VR2,
– kierownicÄ LOGITECH G923 z systemami Trueforce, Force Feedback,
– przestrzenny system nagĆoĆnienia.
Stanowiska gamingowe
DziaĆ Multimedialny dysponuje szeĆcioma stanowiskami gamingowymi z dostÄpem do najpopularniejszych platform z grami.
Gogle VR
ZachÄcamy do skorzystania z zestawĂłw gogli Oculus Quest 2. Oferta adresowana jest do osĂłb powyĆŒej 13. roku ĆŒycia. UsĆuga wymaga wczeĆniejszej rezerwacji telefonicznej 32 751 91 92 wew. 2 227 lub osobistej – DziaĆ Multimedialny, Biblioteka GĆĂłwna.
Studio NagraĆ
Do PaĆstwa dyspozycji przekazujemy:
Presonus Studio One â kompletnÄ aplikacjÄ muzycznÄ , w ktĂłrej odnajdÄ siÄ poczÄ tkujÄ cy muzycy, producenci, ale teĆŒ i profesjonaliĆci. Struktura rejestracji wieloĆladowej jest typowa dla klasycznego oprogramowania.
Presonus Capture 2 â oprogramowanie do szybkiego, intuicyjnego i zintegrowanego nagrywania wieloĆcieĆŒkowego, umoĆŒliwiajÄ ce natychmiastowÄ konfiguracjÄ i nagrywanie jednym klikniÄciem, bezpoĆrednio z miksera.
Ponadto:
Mikser cyfrowy Presonus Studio Live 16.0.2 U.S.B., odsĆuchy Adam A5X i Adam SUB7, mikrofony RODE NT1-A i SHURE SM 57, kabinÄ wokalowÄ SE ELECTRONICS Reflexion Filter Pro 10AE, sĆuchawki. TwĂłrcy mogÄ teĆŒ skorzystaÄ z cyfrowego fortepianu YAMAHA â AvantGrand N1.
Studio powstaĆo dziÄki dofinansowaniu ze ĆrodkĂłw Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzÄ cych z Funduszu Promocji Kultury.
Sala multimedialna
Zapraszamy do skorzystania z bogatej filmoteki. Seanse moĆŒna rĂłwnieĆŒ organizowaÄ w bibliotecznej salce kinowej, po wczeĆniejszej rezerwacji terminu â minimalna liczba uczestnikĂłw: 2 osoby, maksymalna: 30 osĂłb.
Czytniki e-bookĂłw, tablety, czytaki
W dyspozycji czytelnikĂłw znajdujÄ siÄ: 30 czytnikĂłw e-bookĂłw, 15 czytakĂłw, 30 tabletĂłw. Czytniki i czytaki moĆŒna wypoĆŒyczaÄ, natomiast z tabletĂłw moĆŒna skorzystaÄ na miejscu, w Bibliotece.
Lekcje biblioteczne
ZajÄcia dla zorganizowanych grup dzieci i mĆodzieĆŒy, dostosowane nie tylko do wieku, ale i zainteresowaĆ uczestnikĂłw. Podczas spotkaĆ, majÄ cych warsztatowy charakter, wykorzystywane sÄ rĂłĆŒnorodne Ćrodki dydaktyczne i metody pracy. Oferujemy rĂłwnieĆŒ lekcje na zamĂłwienie opiekunĂłw.
ZostaĆ programistÄ robotykiem w bibliotece
Warsztaty dla pasjonatĂłw robotyki, w trakcie ktĂłrych dzieci uczÄ siÄ konstruowania i programowania robotĂłw, szkolÄ swoje techniczne umiejÄtnoĆci i rozwijajÄ wyobraĆșniÄ z wykorzystaniem klockĂłw Lego Mindstorms EV3. Spotkania organizowane sÄ dla dwĂłch grup wiekowych: dla dzieci od 6 i 10 lat.
Klub miĆoĆnikĂłw PhotonĂłw Edu
Cykl przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym. W trakcie spotkaĆ uczymy najmĆodszych czytelnikĂłw prostego kodowania przy wykorzystaniu robota edukacyjnego â Photon Edu. Zabawy pozwalajÄ rozwijaÄ umiejÄtnoĆci logicznego myĆlenia i obserwacji.
Bywanie na Dywanie
GĆoĆne czytanie poĆÄ
czone z wykorzystaniem gier dla najmĆodszych, dostÄpnych w pakietach Magicznego Dywanu â interaktywnego urzÄ
dzenia projekcyjnego. ZajÄcia przeznaczone dla dzieci powyĆŒej 3 roku ĆŒycia.
Artystycznie zakrÄceni
Spotkania plastyczne dla dzieci w wieku od szeĆciu do dwunastu lat, majÄ
ce na celu rozwijaÄ ich kreatywnoĆÄ, umiejÄtnoĆci manualne i wyobraĆșniÄ, przy uĆŒyciu znanych przedmiotĂłw oraz materiaĆĂłw artystycznych.
O czym szumiÄ
bajki
Spotkania edukacyjne, ktĂłrych celem jest wspomaganie rozwoju psychoruchowego dziecka oraz przygotowanie do nauki pisania i czytania. Podczas warsztatĂłw przeprowadzane sÄ
zabawy ruchowe, ruchowo-sĆuchowe, a takĆŒe Äwiczenia ruchowo-sĆuchowo-wzrokowe, ktĂłre aktywizujÄ
funkcje uczestniczÄ
ce w procesie czytania i pisania.
Matmogry
Spotkania edukacyjne, ktĂłrych celem jest przybliĆŒenie dzieciom w sposĂłb lekki i przyjemny zagadnieĆ matematycznych takich jak rachunki, logika, figury geometryczne, mierzenie dĆugoĆci, porĂłwnywanie liczb, orientacja przestrzenna itd.
Dyskusyjny Klub KsiÄ
ĆŒki
Celem spotkaĆ w ramach Dyskusyjnego Klubu KsiÄ
ĆŒki, ktĂłrego pomysĆodawcÄ
jest Instytut KsiÄ
ĆŒki w Warszawie, jest popularyzowanie literatury wĆrĂłd spoĆeczeĆstwa. OddziaĆ dla Dzieci i MĆodzieĆŒy wĆÄ
czajÄ
c siÄ w tÄ inicjatywÄ prowadzi spotkania z dzieÄmi w wieku szkolnym, ktĂłre odbywajÄ
siÄ raz w miesiÄ
cu i majÄ
charakter zajÄÄ z elementami warsztatowymi.
BIBLIOTEKA PEĆNA MUZYKI
Cykl popularyzujÄ cy zwiÄ zki literatury z muzykÄ , prowadzony przy wspĂłĆpracy bibliotekarzy z PaĆstwowÄ SzkoĆÄ MuzycznÄ I stopnia im. GraĆŒyny Bacewicz w Jaworznie.
KLUB FILMOWY
Cykl spotkaĆ dla miĆoĆnikĂłw kina, ĆÄ czÄ cy projekcje filmowe z prelekcjami i dyskusjami na temat X Muzy. Wybieramy filmy o wysokich walorach artystycznych, w tym: fabularne, dokumentalne, animowane, krĂłtko i dĆugometraĆŒowe, uwzglÄdniajÄ c potrzeby i oczekiwania klubowiczĂłw. Efektem dziaĆalnoĆci Klubu sÄ rĂłwnieĆŒ Nocne Maratony Filmowe w Bibliotece.
âKsiÄ ĆŒka na telefonâ, jest usĆugÄ Â skierowanÄ do CzytelnikĂłw niepeĆnosprawnych, chorych, seniorĂłw, ktĂłrzy lubiÄ czytaÄ, ale z rĂłĆŒnych powodĂłw nie mogÄ dotrzeÄ do Biblioteki.  W ramach usĆugi moĆŒna wypoĆŒyczyÄ ksiÄ ĆŒki, czasopisma archiwalne, audiobooki. Warunkiem korzystania z oferty jest posiadanie aktywnej karty bibliotecznej. ZamĂłwienia naleĆŒy skĆadaÄ telefonicznie 32 751 91 92 wew. 2 218 lub za poĆrednictwem poczty elektronicznej wdorosli@mbp.jaworzno.pl
Zapraszamy szkoĆy i grupy zorganizowane do skorzystania z oferty prowadzonych przez nas lekcji bibliotecznych. Ich tematyka dotyczy przede wszystkim miasta Jaworzna, tradycji, obrzÄdĂłw i zwyczajĂłw ĆwiÄ tecznych, kultury materialnej i niematerialnej, historii i wspĂłĆczesnych przemian zachodzÄ cych w mieĆcie oraz biografii znanych jaworznian. Istnieje takĆŒe moĆŒliwoĆÄ zorganizowania lekcji obejmujÄ cych zagadnienia dotyczÄ ce turystyki lokalnej.
Projekt obejmujÄ
cy wywiady z mieszkaĆcami miasta (w formie dĆșwiÄkowej lub audiowizualnej) dotyczÄ
ce ich ĆŒycia, dziaĆalnoĆci, historii miasta oraz regionu. Zapisy wywiadĂłw dostÄpne sÄ
w Dziale Informacji Regionalnej, oraz w bibliotece na wybranych komputerach z dostÄpem do Archiwum Cyfrowego.
ZachÄcamy do udziaĆu w tym przedsiÄwziÄciu bÄdÄ
cym prĂłbÄ
odtworzenia przeszĆoĆci i utrwalenia dla przyszĆych pokoleĆ Ćwiadectw minionych lat. SzczegĂłlnie cenne sÄ
dla nas przeĆŒycia z lat mĆodoĆci, okresu wojennego, powojennego, a takĆŒe dotyczÄ
ce pracy oraz dziaĆalnoĆci w lokalnych instytucjach i stowarzyszeniach. ZaleĆŒy nam na spostrzeĆŒeniach opisujÄ
cych zmiany, jakie zaszĆy w naszym mieĆcie. Nagrania dokonywane sÄ
w profesjonalnie wyposaĆŒonym studiu.
Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z DziaĆem Informacji Regionalnej â Biblioteka GĆĂłwna (I piÄtro), telefonicznie pod numerem: (32) 751-91-92 wew. 2 228 lub drogÄ
elektronicznÄ
:Â dir@mbp.jaworzno.pl
Czasopisma regionalne bieĆŒÄ ce:
âą Co TydzieĆ (od 1991 r.)
âą Extra (od 2006 r.)
âą Tygodnik Jaworzno, dodatek do Dziennika Zachodniego (od 2006 r.)
âą Jaworzniacy (od 1990 r.)
âą MĆoDeK (od 2011 r.)
âą Puls Jaworzna (od 2016 r.)
âą ĆlÄ
sk (od 1998 r.)
Czasopisma regionalne archiwalne:
âą Braterstwo (1993-1995)
âą ByÄ (2000-2004)
âą Format (2001-2003, 2008-2009)
âą GĆos Jaworznicki (2013-2017)
âą Gwarek (1973-1995, 1997, 2002)
âą Jaworznicki PrzeglÄ
d Gospodarczy (2015)
âą Jaworznicki SokĂłĆ (2000-2010)
âą Jaworzno (2006)
âą Jaworzno 24 (2010)
âą Jaworzno 2000 (1992-1993)
âą Koncern w TrĂłjce (2008-2009)
âą Koncern WÄglowy(2005-2007)
âą Kronika Chrzanowska (1991-1998, 2003-2007)
âą Kurier (1994)
âą LoGim (2004-2008)
âą Lokator (2009-2015)
âą Margines (2008-2009)
âą Nasze Forum I (2010)
âą Nasze Forum II (2010-2012)
âą Nasze Forum III (2009-2015)
âą Polska Energia (2010-2016)
âą TrĂłjka w Jaworznie (1995-2007)
âą TydzieĆ w Jaworznie (1997-2017)
âą Zeszyty Historyczne Miasta Jaworzna (1999-2009, 2012, 2017, 2018)
Zbiory specjalne:
WĆrĂłd zbiorĂłw specjalnych zgromadzonych w Dziale Informacji Regionalnych znajdujÄ siÄ dokumenty ĆŒycia spoĆecznego (takie jak: afisze, plakaty, foldery, fotografie, czasopisma, informatory, katalogi wystaw, rÄkopisy, listy, pocztĂłwki, zaproszenia itp.), kartografia, mapy, plany miast, multimedia, nagrania, materiaĆy o Jaworznie na rĂłĆŒnego rodzaju noĆnikach.