Zmieniamy świat jak Ignacy Łukasiewicz – projekt edukacyjno-profilaktyczny

Tło: czarne. W górnej części umieszczono trzy kolorowe rysunki: pierwszy z nich przedstawia naukowca, ubranego w biały fartuch, który przelewa substancje z jednej kolby do drugiej. Kolejna grafika przedstawia trzy próbówki umieszczone na stojaku, powyżej nich dwie kolby, które trzymają same ręce. Ostatni obrazek przedstawia mikroskop oraz kolbę. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Zmieniamy świat jak Ignacy Łukasiewicz projekt edukacyjno-profilaktyczny. Wydarzenia w ramach projektu: 21.10.2022 Wieczór nauki w Bibliotece – pokazy chemiczne, fizyczne, mobilne planetarium, spotkanie z naukowcami i wiele innych 28.10.2022 Ty a substancje psychoaktywne – narkotyki, dopalacze, leki, alkohol – warsztaty profilaktyczne Mniejszą czcionką: Projekt „Zmieniamy świat jak Ignacy Łukasiewicz” jest współfinansowany ze środków z budżetu gminy, pochodzących z wpływów z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Projekt jest częścią działań lokalnej kampanii „Jaworzno mówi STOP cyberprzemocy”. Logotypy: Biblioteki, miasta, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaworznie.
zmieniamy_swiat

W związku z ogłoszeniem przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej 2022 r. rokiem Ignacego Łukasiewicza – naukowca, patrioty, niezwykle zasłużonego dla światowego przemysłu, wykorzystującego naukę do rozwoju gospodarczego i społecznego, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie przygotowała program wydarzeń popularyzujących wiedzę, a także prezentujących możliwości jej zastosowania w celu poprawy jakości życia jednostek oraz całych zbiorowości. Zgodnie z postawą patrona przedsięwzięcia i realizowaną przez niego ideą, pragniemy pokazać, że edukacja rozszerza horyzonty, przez co wpływa na nasz światopogląd i podejmowane decyzje. W świecie niejasnych komunikatów i informacyjnej nawałnicy trudno odnaleźć się dorosłemu, w pełni ukształtowanemu człowiekowi, a co dopiero, młodym ludziom dokonującym kluczowych dla siebie, życiowych wyborów. Będąc na rozdrożu, stanowią grupę osób najbardziej podatnych na wpływy z zewnątrz, często stają się ofiarami manipulacji, popadają w konflikt z otoczeniem, szczególnie tym najbliższym. Bez wiedzy na temat różnych możliwości wyborów, tego jaki potencjał w sobie kryją oraz jak mogą go spożytkować w oparciu o nowoczesne technologie i naukowy dorobek wielu pokoleń, będzie im trudniej odnaleźć właściwy kierunek. Stąd też z myślą o młodych ludziach, szczególnie narażonych na zagrożenia współczesnego świata opracowaliśmy projekt pt. „Zmieniajmyświat jak Ignacy Łukasiewicz. Świadomi rozluźnienia więzi rodzinnych proponujemy atrakcyjne wydarzenia, łączące pokolenia i stanowiące świetną okazję do wspólnego, wartościowego spędzenia czasu. Po ogromnym sukcesie, także frekwencyjnym, ubiegłorocznej edycji Wieczoru naukowców w Bibliotece, ponownie zachęcać będziemy mieszkańców naszego miasta do rozwijania swoich pasji, zainteresowań oraz pogłębiania wiedzy z różnych dyscyplin i zakresów. Jesteśmy przekonani, że nasza propozycja dobrze wpisuje się w potrzeby i oczekiwania współczesnego społeczeństwa, stanowiąc doskonałą alternatywę dla bezrefleksyjnej, nastawionej konsumpcyjnie kultury masowej. Elementami składowymi są spotkania warsztatowe, prowadzone przez Dariusza Pietrka ze Śląskiego Centrum Profilaktyki, których zadaniem będzie ukazanie wpływu substancji psychoaktywnych na organizm, zwłaszcza młodego człowieka oraz przedstawienie młodzieży mechanizmu i konsekwencji uzależnień.

październik 2022
Nie odnaleziono wydarzeń!