Struktury i formy – wystawa prac Doroty Pamuły

Tło: białe. Po prawej stronie umieszczono zdjęcie, przedstawiające fragment tkaniny i ceramiki, autorstwa Doroty Pamuły. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Struktury i formy wystawa tkanin i ceramiki Doroty Pamuły z okazji jubileuszu 40-lecia twórczości od 25.04.2024 do 15.05.2024 wernisaż 26 kwietnia 2024 godz. 17.00 Galeria ExLibris Rynek Główny 17. Logotypy: MBP w Jaworznie, miasta Jaworzna.

Struktury i formy – wystawa prac Doroty Pamuły

„Struktury i formy” to tytuł wystawy wieńczącej obchody jubileuszu 40-lecia pracy twórczej Doroty Pamuły. Ekspozycja, prezentowana od 25 kwietnia br. w bibliotecznej Galerii ExLibris, poświęcona jest tkaninie i ceramice. Z pierwszą materią artystka zetknęła się w 1984 r., uczestnicząc w kursie organizowanym w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Katowicach. Efektem warsztatów był gobelin „Zamek nad rzeką”, który dał początek pasji trwającej po dziś dzień. Tkactwo towarzyszyło Pani Dorocie również w pracy zawodowej – przez 30 lat prowadziła zajęcia arteterapii dla osób z niepełnosprawnością, podczas których opierała się na dwóch formach tej dyscypliny: artystycznej i użytkowej. Od roku 1997 wykorzystywała również grafikę warsztatową. Ceramika to nowy kierunek zainteresowań artystki. Podobnie jak tkanina, stanowi rękodzieło o znaczącej wymowie. Pozornie odległe dziedziny łączy precyzyjny i czasochłonny proces powstawania. Przygotowując obecną ekspozycję jaworznianka skupiła się na zagadnieniu jedności kompozycji, zarówno w tkaninie jak i w ceramice.

Serdecznie zapraszamy na uroczysty wernisaż, otwierający wystawę, który odbędzie się 26 kwietnia 2024 r. o godz. 17.00 w Bibliotece Głównej.

Dorota Pamuła z domu Patucha, urodziła się w 1958 r. w Jaworznie. Absolwentka Wydziału Artystyczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.  Dyplom uzyskała w pracowni grafiki prof. E. Delekty. Jej dorobek artystyczny to: obrazy olejne, pastele, grafika warsztatowa (linoryt, akwaforta, sucha igła, kolagrafia), fotografia. Zajmuje się także tkactwem artystycznym i użytkowym. Eksperymentuje w różnych technikach plastycznych oraz rękodziele artystycznym: filcowanie, ceramika, wyroby z betonu. W latach 1992-2022 prowadziła pracownię tkacko-graficzną w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Jaworznie, działającym przy Polskim Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Zawodowo zajmowała się terapią przez sztukę i edukacją artystyczną. Przygotowywała uczestników do konkursów plastycznych miejskich, regionalnych i ogólnopolskich. Jest inicjatorką Regionalnego Konkursu Plastycznego „Magia kolorów” dla Warsztatów Terapii Zajęciowej z województwa śląskiego organizowanego przez PSONI – Koło w Jaworznie, który przez 10 lat opracowywała merytorycznie. Z jej inicjatywy Patronat Artystyczny nad konkursem sprawują ASP w Katowicach i Muzeum Śląskie w Katowicach. Jest współzałożycielką Nieformalnej Grupy Artystycznej ,,na przekór” działającej od 2001 roku – opracowuje merytorycznie i organizacyjnie wystawy grupy. Od listopada 2022 r. członkini Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie. Swój dorobek artystyczny prezentuje na wystawach zbiorowych i indywidualnych, najczęściej w rodzinnym mieście, ale także w Katowicach, Bielsku-Białej, Pawłowicach Śląskich i Lublinie.

Źródło: https://stk.decoart.pl/?dorota-pamula

26 kwi 2024