Spotkanie z Wojciechem Jagielskim
12 września o godz. 17.00, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie zaprasza na spotkanie z Wojciechem Jagielskim – reporterem, pisarzem, byłym korespondentem wojennym. Specjalistą od spraw Afryki, Kaukazu i Azji Środkowej. Nasz gość przez dziesięć lat pracował w Polskiej Agencji Prasowej, a ponad dwie dekady związany był z Gazetą Wyborczą. Razem z fotografem Krzysztofem Millerem tworzyli tandem reporterski, jeżdżąc w rejony konfliktów zbrojnych. Jest laureatem m.in. Nagrody im. ks. Tischnera, Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Dariusza Fikusa, Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Pruszyńskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Studenckiej Nagrody Dziennikarskiej MediaTory. Otrzymał nominację do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody NIKE. W roku 2014 został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Autor książek reporterskich, m.in. „Modlitwa o deszcz”, „Wieże z kamienia”, „Nocni wędrowcy”, „Wypalanie traw”, „Wszystkie wojny Lary”, „Na wschód od zachodu”. Od 1 września 2017 r. związany jest z „Tygodnikiem Powszechnym”.
Wydarzenie zorganizowane zostanie w ramach cyklu Książka w obrazie, wpisanego w program 4. edycji projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Wejściówki na spotkanie będą do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej, od 1 września.
O pracy w Polskiej Agencji Prasowej, swoich dziennikarskich początkach, bohaterach opowiadanych przez siebie historii, postrzeganiu zawodu reportera oraz dzisiejszych mediów, a także ulubionej muzyce, opowiadał, podczas spotkania 12 września, Wojciech Jagielski. Wybitny polski reportażysta, specjalizujący się w problematyce Afryki, Azji Środkowej, Zakaukazia i Kaukazu, z perspektywy świadka oraz wnikliwego obserwatora opisał w swoich książkach i korespondencjach najważniejsze wydarzenia polityczne przełomu wieków na świecie. Wykorzystując swój talent oraz narzędzia, jakie daje literatura, przejmująco kreśli portrety wybranych przez siebie postaci, dostrzegając w indywidualnych historiach ich uniwersalny wymiar.
Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach cyklu Książka w obrazie, wpisanego w program 4. edycji projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.