Podsumowanie roczne Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie

Na białym tle w dwóch górnych rogach logotypy: po lewej stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, po prawej Jaworzna - Miasta Energii. Poniżej zdjęcie Biblioteki Głównej, przedstawiające przeszklony gmach z filarami i gzymsem z czerwonej cegły klinkierowej. W centralnej części zielony pas w kształcie otwartej książki, na nim napis: Podsumowanie roczne Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie. W dolnej części trzy grafiki wraz z danymi statystycznymi: Wypożyczenia i udostępnienia zbiorów 456 028 wol./jedn., Czytelnicy 20 529 osób, Ogólna wartość zbiorów nabytych w 2023 r. W tle grafiki jak cienie przedstawiające różne formy bibliotecznej działalności m.in.: udostępnianie prasy, zajęcia edukacyjne, udzielanie informacji.

Podsumowanie roczne Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie

Wraz z zakończeniem 2023 r. przyszedł czas podsumowań działalności. Półroczna modernizacja Biblioteki Głównej, co prawda nieco zakłóciła nasz tradycyjny rytm pracy, ale w raz z rozpoczęciem roku 2024, otworzyła nowe możliwości działalności, by jeszcze pełniej wypełniać misję względem naszych Czytelników, jako otwartej i przyjaznej, publicznej przestrzeni kultury, edukacji i informacji, dbającej o dziedzictwo lokalne i regionalne, utrzymującej najwyższy profesjonalny poziom usług, w oparciu o najnowocześniejsze formy pracy, przekazu wiedzy i informacji dla aktywnego wspierania rozwojuMieszkańców, zgodnie z ich oczekiwaniami i potrzebami.

Dzięki inwestycji w infrastrukturę, w ramach zadania Biblioteka innowacji – przyjazne miejsce blisko mieszkańców. Modernizacja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, dofinansowanego z Narodowego Programu Czytelnictwa. Kierunek 2.0, Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2021-2025 – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez Miasto Jaworzno, Biblioteka znacznie poprawiła dostępność usług w zakresie, użytkowym, architektonicznym i wyposażenia wnętrz, udostępniania kolekcji bibliotecznych oraz ergonomii pracy. Zmodernizowaliśmy wnętrza pod względem akustycznym, wdrożyliśmy innowacyjne, inteligentne i energooszczędne oświetlenie, zaaranżowaliśmy nowoczesne strefy aktywności dla dzieci, młodzieży i seniorów. Stworzyliśmy pracownię digitalizacji, reprograficzną, studio nagrań i streamingu oraz przestrzeń rekreacji i informacji z książkomatem i totemem w zewnętrznych podcieniach. Wprowadziliśmy też szereg udogodnień technologicznych i dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki wdrożonym innowacjom, Biblioteka ma szansę rozwoju, a Czytelnicy możliwość atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu i korzystania z bogatych usług bibliotecznych. Zadanie w znaczący sposób wpisało się w założenia zrównoważonego rozwoju, przyczyniając się do spełniania funkcji energooszczędnej, proekologicznej, prozdrowotnej oraz jako instytucji kultury niwelującej bariery dostępności.

W roku 2023, cały ciężar zadań bibliotecznych, przejęły filie biblioteczne, które po raz kolejny udowodniły, że są ważnymi ośrodkami kulturalnymi dzielnic i osiedli, miejscami z sąsiedztwa. W placówkach tych można przyjemnie spędzić czas, spotkać się, wypożyczyć książki, audiobooki, otrzymać kody do ebooków, czy skorzystać z różnorodnych propozycji kulturalnych i edukacyjnych. Nasze filie biblioteczne inspirowały, rozwijały i zaspokajały potrzeby czytelnicze, organizując szeroki dostęp do literatury, prasy i informacji oraz tworząc ciekawą ofertę wydarzeń kulturalnych.

Poniżej przedstawiamy informacje statystyczne, prezentujące w liczbach efekty naszej działalności:

Czytelnicy – 20 529 osób

Odwiedziny – 172 501

Wypożyczenia i udostępnienia

• zbiorów – 456 028 wol./jedn.
  • tabletów, czytników PLUS i czytaków – 70 urządzeń

Udzielone informacje – 81 478

Przybytki biblioteczne:

• Książki – 9 010 wol.
  • Zbiory audiowizualne – 670 jedn.

Ogólna wartość zbiorów nabytych w 2023 r. – 267 000,13 zł

Liczba wydarzeń i inicjatyw kulturalnych, edukacyjnych i rozrywkowych – 3 296

Uczestnicy wydarzeń i inicjatyw – 30 041 osób

W obecnym roku przygotowaliśmy dla Państwa wiele atrakcji. Wśród najważniejszych planów są zmiany lokalowe dwóch placówek: Filii Bory – otwarcie już w marcu oraz w drugiej połowie roku – Filii Ciężkowice. Zapraszamy do korzystania, we wszystkich oddziałach, z bogatej oferty, która obejmuje nie tylko zbiory – książki, czasopisma, zasoby cyfrowe, ale także paletę wydarzeń – warsztaty, spotkania autorskie i kluby zainteresowań oraz wiele innych, innowacyjnych form aktywności kulturalnej. Biblioteka Główna i nasze filie są miejscami, gdzie możecie rozwijać swoje pasje, poszerzać wiedzę, odkrywać nowe światy i nawiązywać ciekawe znajomości. Niezależnie od tego, czy lubicie czytać powieści, poezję, reportaże, biografie, komiksy czy książki naukowe, na pewno w naszych kolekcjach znajdziecie coś dla siebie. Możecie także korzystać z oferty online, która umożliwia Wam zdalny dostęp do źródeł informacji oraz wziąć udział w naszych programach promujących czytelnictwo, takich jak: DIALOGI – między dźwiękiem a słowem: Jazz i Literatura, Energia Biblioteki, Książka – mocne wsparcie. W ramach tych programów zorganizujemy różne działania, takie jak: konkursy, wystawy, dyskusje, prelekcje, warsztaty i spotkania z ciekawymi ludźmi ze świata kultury i literatury.

Zapewniamy Was, że w naszej Bibliotece nie będziecie się nudzić!

Do zobaczenia😊

Monika Rejdych