Ogólnopolski Konkurs Literacki o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna” – gala finałowa

Tło: różne odcienie fioletu. Bliżej lewej strony znajduje się grafika przypominająca gęsie pióro. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Ogólnopolski Konkurs Literacki o "Złote Pióro Prezydenta Jaworzna" Gala finałowa 10 czerwca 2022 godz. 10.00 Biblioteka Główna w Jaworzni. Logotypy: Miasta Jaworzna, patronów, biblioteki w Jaworznie oraz patronów medialnych.

Kolejna odsłona Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna” powoli dobiega końca. Pasjonaci sztuki literackiej kolejny raz nie zawiedli – nadesłano 348 prac poetyckich i prozatorskich, w trzech kategoriach wiekowych. W najbliższy piątek, 10 czerwca 2022 r. o godz. 10.00, w trakcie uroczystej gali finałowej, poznamy nazwiska laureatów XXVI edycji rywalizacji. Spotkanie będzie okazją do zapoznania się z twórczością zwycięzców, rozmów o literaturze i otrzymania publikacji wydanej na tę okoliczność. Program uroczystości obejmuje również przemowę Pani Moniki Rejdych – Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, słowo od Prezydenta Miasta – Pawła Silberta – Honorowego Patrona Konkursu oraz przedstawiciela jury. Podniosłej atmosferze spotkania towarzyszyć będzie występ muzyczny młodych artystów.

Organizatorem konkursu jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, współorganizatorami: Wydział Promocji, Kultury i Sportu oraz Wydział Edukacji UM w Jaworznie. Patronat nad przedsięwzięciem objęli: Fundacja ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom, Fundacja Wisławy Szymborskiej oraz Biblioteka Śląska w Katowicach. Patronami medialnymi byli: Ogólnopolski portal bibliotekarski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, EXTRA, PULS JAWORZNA, Żółty Jeż oraz Gazeta Jaworznicka.

Galę finałową będą mogli Państwo obejrzeć na naszym kanale Youtube.

Relacja

Gala finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”

10 czerwca br., już po raz 26. w jaworznickiej Bibliotece Głównej wręczononagrody laureatom tegorocznej odsłonyOgólnopolskiego Konkursu Literackiego o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”.Do rąk zwycięzców trafiły pamiątkowe pióra, medale oraz kałamarze. Wyróżnione teksty, 29 prac prozatorskich i poetyckich, zostały opublikowane w wydawnictwie pokonkursowym pt. „Laureaci”. Galę finałową otworzyła Monika Rejdych – Dyrektor Biblioteki, podkreślając w swoim wystąpieniu rolę i znaczenie konkursu, „dającego możliwość spojrzenia na literaturę z różnych perspektyw, pozwalającego zaistnieć młodym, debiutującym pisarzom, uznającym pióro za narzędzie w wyrażaniu myśli, emocji, spostrzeżeń i doświadczeń”. Wysoką rangę konkursu zapewnia Honorowy Patronat Prezydenta Miasta – Pawła Silberta oraz mecenat prestiżowych instytucji takich jak: Biblioteka Śląska, Fundacja Wisławy Szymborskiej, Fundacja ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom. W imieniu włodarza naszego miasta głos zabrał zastępca – Łukasz Kolarczyk. W jego pełnych uznania słowach, skierowanych w sposób szczególny do laureatów rywalizacji, nie zabrakło odniesień do obecnej, trudnej sytuacji za naszą wschodnią granicą. Głos zabrał również dr hab. Zbigniew Kadłubek – Dyrektor Biblioteki Śląskiej.

Jak co roku poziom rywalizacji był bardzo wysoki i wyrównany. Członkinie kapituły wykonały prawdziwie tytaniczną pracę wybierając zwycięzców spośród 348 zgłoszeń. Oceniając teksty kierowały się między innymi takimi kryteriami jak: styl, poprawność językowa, bogactwo pomysłów i kreatywność. Opinie Jury na temat nagrodzonych utworów przedstawiła Alicja Zdziechiewicz. Odczytano również list nieobecnej na gali członkini kapituły – Urszuli Kałuży-Byrczek, której szczególnie zaimponowała „niezwykła dojrzałość piszących, wrażliwość i dar przenikliwej obserwacji świata”.

Na galę wręczenia nagród przybyli laureaci z różnych części naszego kraju: Lublina, Siedlec, Tomaszowa Mazowieckiego, Krakowa czy Warszawy. Towarzyszyli im bliscy i przyjaciele, którzy nie kryli wzruszenia, radości i dumy. Z tymi, którzy nie mogli bezpośrednio brać udziału w uroczystości udało nam się porozmawiać za pośrednictwem łącza internetowego.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniło Trio pod kierownictwem Mateusza Szmigla w składzie: Adrian Górka – gitara, Piotr Przewoźniak – instrumenty perkusyjne i Mateusz Szmigel – trąbka, gitara basowa. W ich wykonaniu usłyszeliśmy utwory z repertuaru: Georga Michaela, Michaela Jacksona, The Beatles, Alana Menkena, Howarda Ashmana i Daft Punk.

Na zakończenie gali złożono podziękowania dla wszystkich wspierających tegoroczną edycję konkursu. Słowa wdzięczności skierowano pod adresem: Pana Pawła Silberta – Prezydenta Miasta Jaworzna, Biblioteki Śląskiej, Fundacji Wisławy Szymborskiej, Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom, redakcji gazet: „Extra”, „Puls Jaworzna”, Magazynu Reklamowego „Żółty Jeż”, „Gazety Jaworznickiej” i portalu sbp.

Laureaci 26. Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”

Kategoria I dzieci i młodzież w wieku 10-14 lat:

Blair – „E-utopia” – Szymon Soból

II miejsce

Pisarz Historyczny – „Ocalony z Britannica. Na podstawie historii liniowca HMHS Britannic” – Filip Herda

Pablosgamer – „Generał” – Paweł Małowiejski

Kiro – „Otwórz oczy”– Emilia Pieczara

Herobrine – „Hotelowy arogant” – Jakub Izdebski

Olak – „Cogito” – Aleksandra Karetko

Burza – „Królik obżartuch” – Natalia Bukatczuk

ZiZaZu – „Bo marzenia” – Zuzanna Garlej

Nasturcja – „Odnaleźć szczęście” – Anna Oleksiuk