Ogólnopolski Konkurs Literacki o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”. Gala finałowa

Tło białe. Elementem graficznym jest srebrna stalówka wiecznego pióra. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Ogólnopolski Konkurs Literacki o "Złote Pióro Prezydenta Jaworzna" Gala finałowa XXVII edycji 16 czerwca 2023 r. godz. 10.00 Sala Obrad Urzędu Miejskiego ul. Grunwaldzka 33. Patraonat Honorowy Paweł Silbert Prezydent Miasta Jaworzna, organizator: logotyp MBP w Jaworznie, współorganizatorzy Wydział Promocji, Kultury i Sportu oraz Wydział Edukacji UM w Jaworznie. Patroni - logotypy Fundacji ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom, Fundacji Wisławy Szymborskiej, Biblioteki Śląskiej w Katowicach oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Kraków. Patronat medialny: Extra, Żółty Jeż, PULS Jaworzna, Ogólnopolski portal bibliotekarski SBP.

16 czerwca 2023 r. o godz. 10.00 w Sali Obrad Urzędu Miejskiego w Jaworznie, przy ul. Grunwaldzkiej 33, odbędzie się Gala finałowa XXVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”. W trakcie uroczystości poznamy nazwiska laureatów, których prace uznane zostały przez jury za najlepsze w tegorocznej odsłonie rywalizacji. Program uroczystości obejmuje również przemowę Pani Moniki Rejdych – Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, słowo od Prezydenta Miasta – Pawła Silberta – Honorowego Patrona Konkursu oraz przedstawiciela jury. Podniosłej atmosferze spotkania towarzyszyć będzie występ muzyczny młodych artystów.

Organizatorem konkursu jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, współorganizatorami: Wydział Promocji, Kultury i Sportu oraz Wydział Edukacji UM w Jaworznie. Patronat nad przedsięwzięciem objęli: Fundacja ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom, Fundacja Wisławy Szymborskiej, Biblioteka Śląska w Katowicach oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Kraków. Patronat medialny: Extra, Żółty Jeż, PULS Jaworzna, Ogólnopolski portal bibliotekarski SBP.

Nagranie wideo uroczystości zostanie upublicznione kilka dni później, na bibliotecznym Facebooku (https://pl-pl.facebook.com/bibliotekajaworzno) oraz kanale YouTube (https://www.youtube.com/c/bibliotv).

Relacja

Uroczystego otwarcia Gali finałowej 27. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”, dokonała Monika Rejdych – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, która gratulując laureatom odwagi i determinacji, podkreśliła rolę i znaczenie rywalizacji w rozwoju literackich talentów. Słowa uznania dla wyróżnionych wyraził również Paweł Silbert – Prezydent Miasta Jaworzna – Patron Honorowy Konkursu. Kapitułę konkursową reprezentowały polonistki: Alicja Zdziechiewicz – przewodnicząca oraz członkinie Stanisława Małgorzata Cichy, Barbara Chuderska, Celina Waśko. Panie doceniając talent, niezwykłą kreatywność, styl, poprawność językową, a także bogactwo pomysłów nagrodziły 31 prac. Podczas uroczystości, w imieniu Jury, głos zabrała Alicja Zdziechiewicz, podkreślając wrażliwość, bogactwo wyobraźni uczestników, umiejętność wnikliwej obserwacji i już teraz widoczną zdolność sprawnego władania językiem. Wśród nagrodzonych w tegorocznej edycji, znaleźli się poeci i pisarze z tak odległych miejsc Polski jak: Korsze, Szczecin, Puławy, Aleksandrów, Stalowa Wola, Kobyłka, Koniecpol, Rzeszów, Płock. W gronie zwycięzców nie zabrakło również mieszkańców naszego miasta. Wszyscy otrzymali nagrody – pamiątkowe kałamarze za wyróżnienia, a w przypadku miejsc na podium symboliczne złote, srebrne i brązowe pióra oraz medale. Nieodłącznym elementem rywalizacji jest publikacja „Laureaci – Ogólnopolski Konkurs Literacki o Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”, zawierająca wszystkie nagrodzone teksty. Tegoroczne wydawnictwo zostało opatrzone wstępem Urszuli Kałuży-Byrczek – członkini Jury.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wsparli nas przy organizacji konkursu i Gali finałowej, w szczególności Panu Pawłowi Silbertowi – Prezydentowi Miasta Jaworzna; patronom merytorycznym: Bibliotece Śląskiej, Fundacji Wisławy Szymborskiej, Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom, Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich Oddział Kraków oraz patronom medialnym: gazetom lokalnym – „Extra” i „Puls Jaworzna”, Magazynowi Reklamowemu Żółty Jeż, jak również portalowi sbp.

Dziękujemy także współorganizatorom przedsięwzięcia: Wydziałowi Promocji, Kultury i Sportu, Wydziałowi Edukacji UM w Jaworznie oraz artystom: Marzenie Rendak i Piotrowi Lasce, którzy uświetnili swoim występem piątkową uroczystość.

Laureaci XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”

Kategoria I dzieci i młodzież w wieku 10-14 lat:

Sofia Stradivari – „Marzenie Adenii” – Zofia Psiuk

Meduza – „Alien” – Zuzanna Seremak

Pro11 – „Bo najważniejsze jest zrozumieć…” – Urszula Kłak

Milka – „Koty z pieprzu rodem” – Wanda Malewska

Leyla – „Nowy dom” – Magdalena Grzywa

Bączek – „Czego?” – Julia Bąk

Rubisia – „Szczęście” – Julia Sączek

eMeM – „Pieśń do miłości” – Martyna Pichlak

ZuzuLa – „Spacer ze słońcem” – Zuzanna Garlej

EM – „Chwila” – Emilia Kukiełka