Dialogi miedzy dźwiękiem a słowem: Jazz i Literatura

Dialogi miedzy dźwiękiem a słowem: Jazz i Literatura
Miło nam poinformować, że już wkrótce rozpoczniemy realizację bibliotecznego projektu pn. Dialogi miedzy dźwiękiem a słowem: Jazz i Literatura, który uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Od czerwca bieżącego roku zapraszać będziemy na spotkania poświęcone wzajemnym wpływom dwóch, przenikających i inspirujących się sztuk.
Program przedsięwzięcia, adresowany do szerokiego grona odbiorców, obejmuje wydarzenia wpisane w trzy cykle oraz finał:

I. Trzej mistrzowie. Dialogi i spory nie tylko literackie:
• Hłasko – mistrz dialogu
spotkanie z Radosławem Młynarczykiem – autorem książki „Hłasko. Proletariacki książę”, odkrywcą i edytorem młodzieńczej powieści Marka Hłaski „Wilk”.
• Miłosz – poeta i myśliciel
spotkanie z dr hab. prof. UKEN Andrzejem Franaszkiem – krytykiem literackim, autorem książki „Miłosz. Biografia”, za którą otrzymał m.in. Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Nagrodę Nike Czytelników „Gazety Wyborczej”, Nagrodę im. Kazimierza Wyki.
• Gombrowicz – gra z formą
spotkanie z dr hab. prof. UŚ Anną Kałużą, literaturoznawczynią i krytyczką literacką, prodziekan ds. kształcenia i studentów Wydziału Humanistycznego Instytutu Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, redaktor naczelną „Śląskich Studiów Polonistycznych”.

II. Litera i nuta. Spotkania w kręgu jazzu i literatury:
• Jazz w życiu i twórczości pisarzy
spotkanie z Tomaszem Lachem, autorem książek „Kumpel. O Komedzie, Zoście i innych”, „Ostatni tacy przyjaciele. Komeda. Hłasko. Niziński”, prywatnie pasierbem legendarnego kompozytora.
• Zainspirowani jazzem
spotkanie z Januszem Jabłońskim i Tomaszem Gregorczykiem, dziennikarzami muzycznymi specjalizującymi się w jazzie i muzyce improwizowanej, współpracującymi z radiową Dwójką, gdzie prowadzą regularne audycje.
• Jazzowe powieści
spotkanie z Małgorzatą Kafel absolwentką komparatystyki literackiej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studium przekładu literackiego w Katedrze UNESCO do Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową UJ.
• Jazz spotyka się z literaturą
spotkanie z Igorem Biełowem poetą, tłumaczem, wielbicielem polskiej kultury.

III. Zwrotka i refren: spotkania artystyczne:
• Jazz umówił się na randkę z poezją
wieczór poetycko-muzyczny z udziałem Aleksandra Brzezińskiego – kompozytora, pianisty, autora muzyki do spektakli teatralnych, filmów dokumentalnych i wielu piosenek oraz Wojciecha Brzezińskiego – aktora teatralnego, dubbingowego, filmowego i telewizyjnego.
• Ella w niebie
koncert grupy Lazy Swing Band – krakowskiej formacji tworzonej przez absolwentów Akademii Muzycznej, połączony z interpretacją wierszy Wisławy Szymborskiej w wykonaniu Julii Sierakowskiej – studentki 3 roku aktorstwa Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, grającej w Teatrze Współczesnym w Krakowie.
• Swing z książką
pokaz z elementami warsztatów połączony z pogadanką na temat historii nurtu w wykonaniu tancerzy Swing City Katowice – pasjonatów specjalizujących się w technikach takich jak: Lindy Hop, Authentic Jazz, Charleston, Blues, Shag, Balboa.
• Koncert Doroty Miśkiewicz – wokalistki jazzowej, kompozytorki, autorki tekstów oraz Marka Napiórkowskiego, czołowego polskiego gitarzysty i kompozytora.

Finał projektu:
• Spotkanie z Urszulą Dudziak – wokalistką jazzową, kompozytorką i autorką tekstów.
• Spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską – pisarką i reporterką, autorką m.in. książki „Komeda. Osobiste życie jazzu”.
• Wieczór artystycznego czytania prozy Marka Hłaski w wykonaniu Artura Dziurmana – aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego.

Celem przedsięwzięcia jest promocja czytelnictwa, utrwalanie tożsamości lokalnej i narodowej, podnoszenie kompetencji, rozbudzanie potrzeb kulturalnych, a także ukazanie dialogu, jaki może się nawiązać w wyniku korelacji sztuk.
Trwałym śladem projektu będzie film reportażowy dokumentujący przebieg realizacji.
Patronami medialnymi są: Radio eM, EXTRA, PULS Jaworzna.

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Nie odnaleziono wydarzeń!