Jazzowe powieści

Tło: jasnoniebieskie, ozdobione czarno-czerwonymi płytami winylowymi oraz białym szkicem otwartej książki, z wychodzącymi z niej nutkami. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie. Literatura i nuta. Spotkania w kręgu jazzu i literatury. Jazzowe powieści, prowadzenie: Małgorzata Kafel, absolwentka komparatystyki literackiej UJ, tłumaczka. Termin: 12 czerwca 2024, godz. 11:00. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Logo: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt: Dialogi między Dźwiękiem a Słowem. Jazz i Literatura. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie. Jaworzno-źródło energii. Patroni medialni: Puls Jaworzna, Extra Jaworzno, Radio eM.

Jazzowe powieści

12 czerwca o godz. 11.00, zapraszamy na spotkanie zatytułowane „Jazzowe powieści”, poświęcone wpływom jazzu na literaturę. Zajęcia z udziałem młodzieży poprowadzi Małgorzata Kafel, absolwentka komparatystyki literackiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, tłumaczka z języka angielskiego, autorka ponad trzydziestu przekładów – głównie literatury młodzieżowej, powieści historycznych i obyczajowych, członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, doktorantka na Wydziale Polonistyki UJ.

Wydarzenie zorganizowane zostanie w ramach projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie pn. „Dialogi między dźwiękiem a słowem: Jazz i Literatura”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Relacja

12 czerwca młodzież z dwóch jaworznickich liceów – nr II i III wzięła udział w spotkaniu zatytułowanym „Jazzowe powieści”. Zajęcia, ukazujące wpływ jazzu na literaturę, poprowadziła Małgorzata Kafel, absolwentka komparatystyki literackiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, tłumaczka z języka angielskiego, doktorantka na Wydziale Polonistyki UJ. Prelegentka, na wybranych przez siebie przykładach, ukazała różne formy istnienia muzyki w dziele literackim, zarówno te stanowiące element fabuły jak i te wpisane w strukturę utworu, wyznaczające jego rytm i melodykę. Prezentację uzupełniały fragmenty utworów muzycznych inspirujących pisarzy lub wprost przez nich opisywane na kartach powieści. Ciekawym doświadczeniem dla uczestników był eksperyment polegający na próbie zapisu myśli w postaci strumienia świadomości.

Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie pn. „Dialogi między dźwiękiem a słowem: Jazz i Literatura”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

12 cze 2024