Wojna polsko-sowiecka 1919-1921 – nieznane aspekty polskiego zwycięstwa – spotkanie autorskie z dr. Piotrem Uwijałą

Tło: białe, w lewej części plakatu umieszczono zdjęcie przedstawiające okładkę książki Piotra Uwijały pt. Polska Wojskowa Misja Zakupów w Paryżu w latach 1919-1921. Pozyskiwanie i transport zagranicznego materiału wojennego dla Wojska Polskiego w okresie wojny polsko-sowieckiej, na której widzimy czarno-białą fotografię, z uwiecznionymi dygnitarzami okresu po I wojnie światowej na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Polska Wojskowa Misja Zakupów w Paryżu w latach 1919-1921. Pozyskiwanie i transport zagranicznego materiału wojennego dla Wojska Polskiego w okresie wojny polsko-sowieckiej spotkanie autorskie z dr Piotrem Uwijałą, historykiem, Komendantem Miejskim Policji w Jaworznie. 12.06.2024 godz. 17.00. Logotypy: MBP w Jaworznie, miasta Jaworzna.

Relacja

12 czerwca br. o godz. 17.00 w jaworznickiej Bibliotece Głównej odbyło się spotkanie autorskie z dr. Piotrem Uwijałą, historykiem, Komendantem Miejskim Policji w Jaworznie , w trakcie którego zaprezentowano książkę autorstwa naszego gościa pt. Polska Wojskowa Misja Zakupów w Paryżu w latach 1919-1921. Pozyskiwanie i transport zagranicznego materiału wojennego dla Wojska Polskiego w okresie wojny polsko-sowieckiej. To pierwsza tak obszerna monografia, przedstawiająca temat, któremu do tej pory poświecono mało uwagi w polskiej historiografii wojskowej. Dr Piotr Uwijała zajmuje się badaniami naukowymi okresu wojennego 1919-1921 już od wielu lat. W książce opisuje m.in. to, jaką broń, umundurowanie, obuwie czy sprzęt kupowała polska armia dla piechoty, kawalerii, artylerii czy lotnictwa. W publikacji odnajdziemy również szczegółowe opisy sposobu realizacji dostaw materiału wojennego do Polski oraz omówienie znaczenia tych dostaw dla polskiego zwycięstwa w wojnie z Sowietami. Książka Piotra Uwijały została zakwalifikowana do III etapu 13 edycji konkursu „Książka Historyczna Roku” im. Oskara Haleckiego i znalazła się pośród dziesięciu pozycji pretendujących do nagrody w kategorii “Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku”.

Tagi:

12 cze 2024