Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę – wystawa

na czarno-białym tle przedstawiającym front zniszczonej bombardowaniem kamienicy (zdjęcie archiwalne pokazujące Warszawę z czasu drugiej wojny światowej), geometryczne elementy graficzne, szaro-błękitne, w kształcie dwóch prostokątów i koła, na których zamieszczono tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, osiemdziesiąta rocznica Powstania Warszawskiego, wystawa przygotowana przez IPN, wzbogacona o materiały dotyczące Stanisława Sommera - jaworznianina, uczestnika powstania, 26.07-19.08.2024 r. Logotypy: MBP w Jaworznie oraz Jaworzna - Miasta Energii.

Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę – wystawa

1 sierpnia 1944 r. to jedna z najważniejszych dat w historii naszego kraju. Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego jest hołdem oddanym bohaterom walczącym o odzyskanie przez Polskę niepodległości i suwerenności. Z okazji przypadającej w 2024 r. 80. rocznicy zrywu, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie zaprasza do obejrzenia ekspozycji pt. Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę. Wystawa elementarna została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN Centrala w Warszawie i przedstawia podstawowe informacje o powstaniu w stolicy w sierpniu i we wrześniu 1944 r. Fotografie, poddane procesowi koloryzacji przez Mikołaja Kaczmarka, pochodzą ze zbiorów m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Polskiej Agencji Prasowej, Ośrodka KARTA i kolekcji prywatnych. W ramach ekspozycji zaprezentujemy Państwu również sylwetkę jaworznianina Stanisława Sommera – dotychczas jedynego, znanego nam, uczestnika walk powstańczych, fotoreportera dokumentującego ówczesne wydarzenia. Wątek jaworznicki opracowała dr Karin Wawrzynek, w głównej mierze opierając się na dokumentacji pozyskanej przez naszą bibliotekę z Archiwum Uniwersytetu Warszawskiego oraz zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego. Prezentacja udostępniona zostanie w holu Biblioteki Głównej, w okresie od 26 lipca do 19 sierpnia 2024 r.

STANISŁAW ANDRZEJ LESZEK SOMMER (1923-2002)

Urodził się w Jaworznie, gdzie spędził dzieciństwo. W czasie okupacji był żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem Powstania Warszawskiego, zarówno na polu walki, jak i w charakterze fotoreportera wojskowego, dokumentującego wydarzenia powstańcze. Odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Virtuti Militari V klasy. Po wojnie pracował jako chemik, fotograf, pisarz, współredaktor miesięcznika „Fotografia” (1953-1974).

Informacje o wystawie IPN:

autor: Artur Kolęda
konsultacja: dr Paweł Błażewicz, dr Paweł Rokicki
recenzja: dr hab. Filip Musiał, dr hab. Waldemar Grabowski
korekta: dr Piotr Chojnacki, Katarzyna Ziębik
koncepcja graficzna serii: Aleksandra Kaiper-Miszułowicz
opracowanie graficzne: Paulina Żak
cyfrowa koloryzacja zdjęć czarno-białych: Mikołaj Kaczmarek

źródło: https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1/wystawy/74767,Wystawa-Powstanie-Warszawskie-1944-Bitwa-o-Polske-do-pobrania.html

26 lip 2024 - 19 sie 2024