Porwanie w Turkmenistanie – spotkanie autorskie z Marzeną Filipczak
9 maja o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie zaprasza na spotkanie autorskie z Marzeną Filipczak – dziennikarką i podróżniczką. Autorka ma swoim koncie książki: „Jadę sobie. Azja. Przewodnik dla podróżujących kobiet”, uhonorowaną Nagrodą Magellana w kategorii „podróżnicza książka roku”; „Lecę dalej. Tanie podniebne podróże”; „Między światami”; „Rozważnie i romantycznie. Poradnik dla podróżujących kobiet” oraz wiele artykułów prasowych.
Podróżując tylko w pojedynkę przemierzyła m.in. subkontynent indyjski, Azję Południowo-Wschodnią i Środkową (w tym zamknięty Turkmenistan), Bliski Wschód, Kaukaz, Skandynawię i Bałkany, wędrowała przez Himalaje i Grenlandię, biwakowała w afrykańskich parkach narodowych.
Wydarzenie w bibliotece będzie okazją do opowieści o krainach, w których kobieta w pojedynkę praktycznie nie występuje, m.in. Armenię i Górski Karabach, Osetię Północną i Kałmucję, Kazachstan, Uzbekistan, Iran. Wiele z nich jest uważanych za niebezpieczne albo nieprzyjazne, a paradoksalnie nigdzie indziej na świecie nad samotną podróżniczką nie rozciąga się tak wielka opieka ze strony miejscowych. Będzie m.in. o uzbeckim weselu, uroczystym posiłku w pierwszy dzień ramadanu, gościnie u turkmeńskich przemytników i Kazaszce dającej po jednym dniu znajomości złoty pierścień na pożegnanie. Podróżniczka pomoże nam spojrzeć na świat z innej perspektywy pokazując, że ten „inny” nie znaczy „niebezpieczny”.
Spotkanie zorganizowane zostanie ramach cyklu „Książka w podróży” stanowiącego element projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 4. Co autorów inspiruje?
Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Relacja
W niezwykłą wędrówkę, której trasa wiodła przez Armenię, Górski Karabach, Osetię Północną, Kałmucję, Kazachstan, Uzbekistan, aż do Iranu, zabrała nas, 9 maja, Marzena Filipczak. Porywająca opowieść prowadziła nas przez stepy Kazachstanu, góry Kirgistanu. Śladem podróżniczki trafiliśmy do klasztorów Górskiego Karabachu, zobaczyliśmy pozostałości Jedwabnego Szlaku w Uzbekistanie, gdzie bawiliśmy na trzydniowym weselu, zatrzymaliśmy się w Armenii, by podziwiać niezwykłe chaczkary – ormiańskie, kamienne krzyże, a także poznać zwyczaj rodzinnej biesiady przy grobach bliskich. Poznawaliśmy miejsca i obyczaje, ale nie przez pryzmat turystycznego katalogu, lecz z perspektywy drugiego człowieka – mieszkańca tych terenów. Doświadczając ogromnej życzliwości i przyjaznego zainteresowania nasza przewodniczka przemieszczała się korzystając z różnych form transportu oraz gościła w domach mając możliwość przyjrzenia się codziennemu życiu i rytmowi dnia, wyznaczanych przez wielowiekowy obyczaj, a także warunki klimatyczne.
Spotkanie zorganizowane zostało w ramach cyklu „Książka w podróży” stanowiącego element 4. Edycji projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?
Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.