Ogólnopolski Konkurs Literacki o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna. Gala finałowa

Tło: białe. Grafikę plakatu stanowi kałamarz wypełniony czarnym atramentem, z którego wystaje złote Pióro. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Ogólnopolski Konkurs Literacki o Złote Pióro Prezydenta Jaworzna Gala finałowa XXVIII edycji 14 czerwca 2024 r. godz. 10.00 Biblioteka Główna. Patronat honorowy Prezydent Jaworzna Paweł Silbert, organizatorzy MBP w Jaworznie - logotyp MBP i miasta Jaworzna, Współorganizatorzy Wydział Promocji Kultury i Sportu UM w Jaworznie, Wydział Edukacji UM w Jaworznie. Patroni Fundacja ABC XXI CPCD, Fundacja Wisławy Szymborskiej, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Krakowie, Biblioteka Śląska, Patroni medialni Extra, Puls Jaworzna, portal SBP.

Nieodłącznym elementem corocznego święta naszego miasta jest uroczysta gala finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”. W tym roku do pisarskiej rywalizacji zgłoszono 318 poetyckich i prozatorskich prac. Wyboru zwycięskich utworów dokonało pięcioosobowe JURY w składzie: Przewodnicząca – Stanisława Małgorzata Cichy, Członkinie – Urszula Kałuża-Byrczek, Barbara Chuderska, Celina Waśko i Alicja Zdziechiewicz. W piątek, 14 czerwca 2024 r. o godz. 10.00, w trakcie uroczystej gali finałowej w Bibliotece Głównej, poznamy nazwiska laureatów XXVIII edycji konkursu. Program uroczystości obejmuje przemowę Pani Moniki Rejdych – Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, słowo od Prezydenta Miasta – Pawła Silberta – Honorowego Patrona Konkursu oraz przedstawiciela jury. Podniosłej atmosferze spotkania towarzyszyć będzie występ muzyczny artystów: Miłosza Bazarnika i Mikołaja Kostki.

Organizatorem konkursu jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, współorganizatorami: Wydział Promocji, Kultury i Sportu oraz Wydział Edukacji UM w Jaworznie. Patronat nad przedsięwzięciem objęli: Fundacja ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom, Fundacja Wisławy Szymborskiej, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Krakowie oraz Biblioteka Śląska w Katowicach. Patronami medialnymi byli: Ogólnopolski portal bibliotekarski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, EXTRA, PULS JAWORZNA.

Relacja

XXVIII Ogólnopolski Konkurs Literacki o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna” oficjalnie przeszedł do historii. Za nami gala finałowa, podczas której nagrodzono laureatów tegorocznej odsłony rywalizacji. Zgodnie z tradycją uroczystość otworzyła p. Monika Rejdych – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, która w swoim wystąpieniu podkreśliła ogromną wartość słowa pisanego. Uczestnicy gali wysłuchali także wystąpienia Pawła Silberta – Prezydenta Miasta i Honorowego Patrona Konkursu.

Do konkursu zgłoszono 318 utworów: w tym 192 teksty poetyckie oraz 126 prozatorskich. Jury do drugiego etapu wyodrębniło 91 prac, a w finale wskazało 27 laureatów. O tematach, motywach, ale i największych zaskoczeniach tegorocznej edycji opowiedziała publiczności Alicja Zdziechiewicz – członkini Kapituły. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe kałamarze za wyróżnienia, a w przypadku miejsc na podium symboliczne złote, srebrne i brązowe pióra oraz medale. Niezwykle cennymi nagrodami były również: publikacja pokonkursowa pt. „Laureaci Ogólnopolski Konkurs Literacki o Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”, zawierająca wszystkie nagrodzone teksty oraz książki. Podniosłą atmosferę wydarzenia podkreślił występ artystów: Miłosza Bazarnika – pianisty, kompozytora, muzyka sesyjnego, producenta i Mikołaja Kostki – skrzypka, kompozytora.

Na zakończenie gali złożono serdeczne podziękowania: laureatom za ich niezwykłe prace i wkład w rozwijanie kultury literackiej; Pawłowi Silbertowi – Prezydentowi Jaworzna za objęcie konkursu Honorowym Patronatem; patronom merytorycznym: Fundacji Wisławy Szymborskiej, Fundacji ABC XXI CPCD, Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich Oddział w Krakowie, jak również Bibliotece Śląskiej oraz wszystkim wspierającym przedsięwzięcie: współorganizatorom Wydziałowi Promocji, Kultury i Sportu UM w Jaworznie, Wydziałowi Edukacji. Dziękujemy także lokalnym mediom Pulsowi Jaworzna i gazecie Extra a także Portalowi Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Laureaci konkursu

Kategoria I dzieci i młodzież w wieku 10-14 lat:

Białe Krzesło – „Bezużyteczność” – Magdalena Grzywa

Allix – „Krzyk i cisza” – Alicja Kluczewska

Vertigo – „Skarb beboków” – Igor Szałek

Janion – „Okulary czasu” – Jan Goli

Zula – „Wyścig” – Zuzanna Garlej

Ala – „#romeoijulia” – Alicja Bogusz

Stokrotka – „Dzisiejszy świat” – Anna Guziana

3jarkova – „Co mi po słowach” – Alicja Ziarko

Kategoria II młodzież w wieku 15-19 lat:

Wrzos – „Wystawa” – Stanisław Ogłódek