Kopce – ziemne pomniki. Wystawa fotografii Jakuba Kaszuby

Na plakacie widzimy dwa zdjęcia kopców ziemnych. Pierwsza fotografia zajmuje cała powierzchnię plakatu i prezentuje zielony kurhan, na szczycie którego widzimy słupek z biało-czerwoną flagą. Drugie zdjęcie umieszczono w dolnej części plakatu. Prezentuje ono obraz kopca, wraz z umieszczonym na szczycie krzyżem, do którego wiodą schody. Teksty: Kopce - ziemne pomniki. Wystawa fotografii Jakuba Kaszuby. 31.07.-20.08.2024 Galeria ExLibris Biblioteka Główna w Jaworznie. Logotypy: miasta i Biblioteki.

Kopce – ziemne pomniki. Wystawa fotografii Jakuba Kaszuby

Okres wakacji sprzyja podróżom, które nie tylko służą odpoczynkowi, ale również kształcą. Dlatego serdecznie zapraszamy Państwa do bibliotecznej Galerii ExLibris, w której od 31 lipca br., prezentować będziemy efekty wyjątkowego projektu, autorstwa jaworznianina – Jakuba Kaszuby, pt. Kopce – ziemne pomniki. Przedsięwzięcie ma na celu zainteresowanie odbiorców tym, co mijamy na co dzień, nie zwracając na to większej uwagi , a co, jak się okazuje, kryje w sobie ciekawą historię. Kopce są nieodłączna częścią nie tylko naszych dziejów, ale także krajobrazu. Pochodzą z różnych epok, a ich powstanie wiąże się najczęściej z jakimś ważnym wydarzeniem lub postacią. Kurhany przez wieki pełniły też funkcje funeralne, graniczne, symboliczne, były „podstawami”, na których budowano niewielkie siedziby rycerskie. Prezentacja pokazuje kopce z najbliższej fotografowi okolicy, jak również te z dalszych zakątków naszego kraju. Każdemu zdjęciu towarzyszy opis obiektu, wraz z jego historią i szczegółową lokalizacją.

Wraz z autorem prezentacji zachęcamy Państwa do podróży szlakiem kopców – ziemnych pomników.

Jakub Kaszuba – rocznik 73, zameldowany na stałe w Jaworznie. Wieczny student jaworznickiej „Szkoły Widzenia” prowadzonej przez prof. Jakuba Byrczka i członek LTF-u. Jest entuzjastą fotografii otworkowej i tradycyjnej. W bibliotecznej Galerii ExLibris prezentował wiele ze swoich prac, często w duecie z Krzysztofem Sową – również fotografem.

31 lip 2024 - 20 sie 2024