Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera

Geosfera logo
  • lokalizacja: na północ od centrum miasta, między Śródmieściem a Szczakową
  • koordynaty: +50° 13′ 38.29″, +19° 16′ 27.51″
  • adres: ul. św. Wojciecha 100
  • tel.: +48 518-302-011
  • e-mail: geosfera@um.jaworzno.pl

2 mae

Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie położony jest w niecce dawnego kamieniołomu wapieni triasowych Sadowa Góra. Największe atuty tego miejsca zostały odkryte w wyniku działalności eksploatacyjnej. To właśnie w trakcie wydobycia kamienia wapiennego, odsłonięto warstwy skał zawierające w sobie liczne szczątki szkieletowe szkarłupni, mięczaków, głowonogów, ryb, a nawet kości gadzie prajaszczura – notozaura, sprzed 230 mln lat. Na terenie Ośrodka odkryto także niezwykle cenne odsłonięcie geologicznie tzw. megariplemarki, będące kopalnym zapisem działalności potężnych tropikalnych huraganów, które przetaczały się miliony lat temu przez ten obszar.

Ściany kamieniołomu tworzą niepowtarzalne tło dla roślin w naturalnych siedliskach oraz kolekcji botanicznych wprowadzonych na teren Ośrodka. GEOsfera została stworzona po to, aby zwrócić uwagę na nierozerwalną więź pomiędzy wszystkimi elementami środowiska przyrodniczego oraz zależności pomiędzy przyrodą ożywioną i nieożywioną oraz jej ciągłe przemiany. Ideą Ośrodka jest edukacja przyrodnicza oparta na zdobywaniu wiedzy poprzez doświadczenie oraz kształtowanie prawidłowych zachowań ekologicznych.

Ośrodek dysponuje zapleczem do organizacji imprez artystycznych i rekreacyjnych (sala multimedialna, amfiteatr, grillowisko i plac zabaw).

Wstęp na teren Ośrodka jest bezpłatny. Całodobowe oświetlenie obiektu umożliwia wejście na jego teren bez ograniczeń czasowych. Obiekt objęty jest ochroną bezpośrednią i wyposażony w monitoring wizyjny.

Możliwe jest objechanie Ośrodka dookoła wyznaczonym do tego szlakiem rowerowym, który nie biegnie przez teren samego Ośrodka!
Dojazd do Ośrodka jest możliwy komunikacją miejską (PKM Jaworzno – linia 304 – przystanek “GEOsfera” – autobus przystosowany dla osób z niepełnosprawnością), dla dojeżdżających własnymi środkami transportu udostępnione są bezpłatne miejsca parkingowe w bezpośrednim sąsiedztwie Ośrodka.

Osoby z niepełnosprawnością ruchową powinny pobyt w Ośrodku planować z udziałem osoby towarzyszącej wspierającej przejazd po nieutwardzonych szlakach pieszych i na odcinkach o znacznym nachyleniu. Osoby niepełnosprawne dojeżdżające transportem własnym mają możliwość zaparkowania na dnie dawnego wyrobiska, na stanowisku parkingowym zorganizowanym przy budynku OEEG GEOsfera, gdzie znajduje się również toaleta dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Na terenie Ośrodka znajdują się tablice z opisami kolekcji roślinnych ogrodu sensorycznego w języku Braille’a.

Na teren GEOsfery można wchodzić z psami, pamiętając jednak o zapięciu ich na smyczy oraz konieczności zadbania o napojenie (we własnym zakresie). W razie konieczności po pupilach należy posprzątać.