
Wieczór autorskiego czytania prozy Marka Hłaski w wykonaniu Artura Dziurmana
Projekt „Dialogi między dźwiękiem a słowem. Jazz i Literatura” obfituje w wydarzenia, w których ukazana jest korelacja między dwoma tytułowymi sztukami. Jednak w programie tego przedsięwzięcia znajdują się również propozycje ukierunkowane na jedną z nich. Takim przykładem będzie wieczór, 24 września, podczas którego główną rolę odegra słowo. W autorskiej interpretacji Artura Dziurmana usłyszymy wybrane opowiadania Marka Hłaski – jednego z patronów 2024 r.
Artur Dziurman jest aktorem teatralnym, filmowym, telewizyjny i dubbingowym. Spełnia się także jako reżyser. Popularność przyniosły mu role w takich serialach jak: „Klan”, „M jak miłość” oraz „Czas honoru”. Jest prezesem Zarządu Fundacji ITAN Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego w Krakowie. Zagrał m.in. w takich filmach jak: „Śmierć jak kromka chleba”, „Reich”, „Dublerzy”, „Rezerwat”, „Bogowie”.
Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Wejściówki na wydarzenie będą do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej, od 16 września br.
Relacja
Wydarzenie z udziałem Artura Dziurmana pokazało, że głośne czytanie tekstów literackich ma ogromną siłę przekazu. Uniwersalność twórczości Marka Hłaski oraz talent naszego gościa sprawiły, że prezentowane historie, mimo upływu czasu, brzmiały niezwykle prawdziwie. Choć zmieniły się realia, to co najistotniejsze, przynależne do sfery emocji, międzyludzkich relacji, dotyczy naszych marzeń i potrzeb, nie uległo przedawnieniu. Jest wciąż aktualne, przejmujące, nieobojętne. W interpretacji aktora usłyszeliśmy m.in. opowiadania: „Dom mojej matki”, „Robotnicy”, „Kancik, czyli wszystko się zmieniło” oraz „Pierwszy krok w chmurach”.
Wieczór zorganizowany został w ramach projektu „Dialogi między dźwiękiem a słowem: Jazz i Literatura”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.




