
Miłosz – poeta i myśliciel. Spotkanie dla młodzieży z dr hab. prof. UKEN Andrzejem Franaszkiem
13 listopada o godz. 12.00, w Audytorium Biblioteki Głównej, odbędzie się spotkanie zatytułowane „Czesław Miłosz – poeta i myśliciel”, z udziałem dr hab. prof. UKEN Andrzeja Franaszka. Wykład zorganizowany zostanie w związku z ustanowieniem przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej, w dwudziestą rocznicę śmierci poety, roku 2024 Rokiem Czesława Miłosza, a także w ramach bibliotecznego projektu pn. Dialogi między dźwiękiem a słowem: Jazz i Literatura.
W uchwale Senatu RP przypomniano, że Miłosz był „świadkiem największych wydarzeń minionego stulecia: I wojny światowej, rewolucji w Rosji, odzyskania przez Polskę niepodległości, społecznych i narodowościowych przemian w II Rzeczypospolitej, apokalipsy na ulicach okupowanej Warszawy, Holokaustu i starcia dwóch totalitaryzmów, emigracji w świecie podzielonym żelazną kurtyną, upadku sowieckiego imperium i budowy demokracji”. Wydarzenia te, jak podkreślono w uzasadnieniu, odcisnęły swoje piętno na postrzeganiu przez niego powojennego świata i „wpłynęły na uniwersalny wymiar jego twórczości, co w 1980 roku znalazło najwyższe uznanie Komitetu Noblowskiego”.
Myśl zawartą w utworach poety przybliży prof. Andrzej Franaszek – historyk literatury, wykładowca uniwersytecki, autor książek: „Przepustka z piekła. 44 szkice o literaturze i przygodach duszy”; „Miłosz. Biografia” oraz zbioru esejów „Gwiazda Piołun. Opowieści o poezji, podróżowaniu i przyjaźni”.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Relacja
13 listopada, dr hab. prof. UKEN Andrzej Franaszek – historyk literatury i biograf, przybliżył młodzieży twórczość Czesława Miłosza, którą za „bezkompromisową wnikliwość w ujawnianiu zagrożenia człowieka w świecie pełnym gwałtownych konfliktów” docenili członkowie Akademii Królewskiej w Sztokholmie, przyznając poecie literacką Nagrodę Nobla. Bogactwo myśli prozaika i eseisty dostrzegła także prof. Maria Janion – „przeszedł intelektualnie przez wszystkie piekła i niektóre raje XX wieku. Cały nasz świat idei i wyobrażeń jest u niego zawarty”. Sam poeta, w wierszu „Zadanie”, pochodzącym z tomu „Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada”, ujął swoje i pokoleń doświadczenia w słowach:
W trwodze i drżeniu myślę, że spełniłbym swoje życie,
Tylko gdybym się zdobył na publiczną spowiedź,
Wyjawiając oszustwo, własne i mojej epoki:
Wolno nam było odzywać się skrzekiem karłów i demonów […]
Spotkanie było także okazją do wręczenia uczestnikom gadżetów promocyjnych – notesów z długopisami z logotypami: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektu i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie oraz folderów.
Organizacja wydarzenia łączyła się z obchodami Roku Czesława Miłosza, ustanowionego w 20. rocznicę śmierci poety, a także realizacją projektu „Dialogi między dźwiękiem a słowem: Jazz i Literatura”, zakładającego, oprócz poszukiwania korelacji między dwiema sztukami, popularyzację dorobku tegorocznych patronów. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.







