Koncert Joachima Mencla. Finał Music-therapy-book
Zapraszamy na kolejne wydarzenie finalizujące cykl Music-therapy-book. 7 października o godz. 17.00 wystąpi w Bibliotece Głównej Joachim Mencel – pianista, kompozytor, producent muzyczny, prekursor wykonywania współczesnego jazzu na lirze korbowej, dr hab. Profesor Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, odznaczony m. in. Srebrnym krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nazywany „romantykiem polskiej pianistyki jazzowej”. Ukończył studia na Wydziale Jazzu i muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Grał m.in. w zespołach Janusza Muniaka i Nigela Kennedy’ego. Ceniony aranżer muzyki wokalnej, pisał i aranżował piosenki dla Ewy Bem (wszystkie na albumie „Kakadu”), Mieczysława Szcześniaka, Anny Marii Jopek. Autor kantaty jazzowej na chór, orkiestrę i solistów „Miłość mi wszystko wyjaśniła”, a także muzyki do filmów, spektakli baletowych i pantomimy.
/źródło: www.joachimmencel.com/
Koncert zorganizowany zostanie w związku z realizacją trzeciej edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Liczba miejsc ograniczona. Wejściówki do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej od 30 września.
O niezwykłej mocy brzmienia liry korbowej przekonali się uczestnicy drugiego muzycznego wieczoru, podsumowującego cykl Music-therapy-book. Występujący dla nas Joachim Mencel, sam zafascynowany instrumentem, przybliżył także jego historię, sięgającą czasów średniowiecza i renesansu. Lira początkowo wykorzystywana była podczas liturgii do oprawy mszy. W późniejszym okresie przestała być kojarzona wyłącznie ze sztuką sakralną stając się popularna wśród wędrownych pieśniarzy. Stąd jej obecność w twórczości ludowej, do której muzyk nawiązał podczas koncertu wykonując m.in. utwory inspirowane sztuką Podhala. W trakcie wieczoru wysłuchaliśmy także własnych kompozycji i utworów innych autorów wykonanych przez artystę na fortepianie.
Organizacja wydarzenia związana była z realizacją trzeciej edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.