KKB – Metody i formy pracy z czytelnikiem trudnym.
Metody i formy pracy z czytelnikiem trudnym. Szkolenie dla bibliotekarzy
Praca w bibliotece bywa stresująca dla bibliotekarzy mających codzienny kontakt z użytkownikami. Czytelnicy chcą być obsługiwani na bardzo wysokim poziomie, bywają sfrustrowani, bardzo roszczeniowi i potrafią sprawić przykrość. Pretekstów do powstania sytuacji konfliktowych bywa dużo. Szczególnie
widoczne jest to obecnie, w sytuacji pandemicznej. Budowanie relacji z trudnym użytkownikiem jest więc dużym wyzwaniem. Chcąc wesprzeć kadrę bibliotekarską w tym zakresie, jaworznicka Biblioteka proponuje udział w bezpłatnym szkoleniu pt. Metody i formy pracy z czytelnikiem trudnym. Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu pn. Kompas kreatywnego bibliotekarza, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
• OPIS SZKOLENIA
Głównym celem szkolenia jest nabycie wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu komunikacji pracowników bibliotek w sytuacjach trudnych w bezpośrednim kontakcie z użytkownikami. Szkolenie ma na celu podniesienie kompetencji związanych z zagadnieniami komunikacji interpersonalnej (werbalnej i niewerbalnej) oraz wypracowanie zachowań asertywnych. Podczas warsztatów bibliotekarze dowiedzą się, jak świadomie i skutecznie łagodzić sytuacje konfliktowe oraz jak prowadzić edukację, terapię i wychowanie za pomocą literatury. Warsztaty obejmą również problematykę budowania odporności psychicznej pracowników bibliotek, tj. rezyliencji oraz wspierania poczucia ich dobrostanu psychicznego, fizycznego i społecznego. Podczas zajęć Słuchacze zapoznają się także z mechanizmami psychologicznymi, zachodzącymi podczas kontaktów z wymagającym szczególnej uwagi czytelnikiem dziecięcym, młodzieżowym, dorosłym i w wieku senioralnym.
• TERMIN – 15 września 2021 r.
• GODZINY – 9.00-14.00
• FORMA – Szkolenie na żywo (w programie szkolenia przewidziane są dwie przerwy kawowe)
• MIEJSCE SZKOLENIA – Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie – Biblioteka Główna – Rynek Główny 17, 43-600 Jaworzno
• ZGŁOSZENIA – Zapisy prowadzone są za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego, który po uzupełnieniu należy przesłać na adres abzowska@mbp.jaworzno.pl do 10 września 2021 r. Liczba miejsc ograniczona.
• ZAŚWIADCZENIA. Uczestnicy szkolenia otrzymają zaświadczenie o udziale w warsztatach
• KTO PROWADZI SZKOLENIE?
dr Wanda Matras-Mastalerz – adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, kierownik Zespołu ds. Badań nad Książką w ramach Ośrodka Badań nad Mediami UP w Krakowie, kierownik kursów z zakresu biblioterapii i bajkoterapii. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej funkcji książki, biblioterapii, pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, technik pracy umysłowej oraz edukacji medialnej i czytelniczej. Certyfikowany trener stymulacji pamięci i rozwoju intelektu, współpracownik Uniwersytetu Dzieci i Rodziców przy UP w Krakowie oraz kilkunastu małopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Kierownik studiów podyplomowych z zakresu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej.
Metody i formy pracy z czytelnikiem trudnym. Szkolenie dla bibliotekarzy
15 września br. w sali audytoryjnej Biblioteki Głównej odbyło się szkolenie pt. Metody i formy pracy z czytelnikiem trudnym. Warsztaty prowadziła dr Wanda Matras-Mastalerz z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, która dzieląc się z uczestnikami swoim doświadczeniem i obserwacjami dotyczącymi relacji międzyludzkich, omówiła sposoby radzenia sobie w sytuacjach trudnych, stresujących, wymagających dyplomacji. Okoliczności codziennej pracy bibliotekarza w dużym stopniu zależą od czytelników, którzy często potrzebują wsparcia i zrozumienia ich potrzeb. Stąd pracownicy bibliotek powinni być przygotowani na kontakt z osobami borykającymi się z różnorodnymi problemami, również tymi związanymi z ich emocjami i stanem ducha. Formą wsparcia dla kadry bibliotekarskiej są szkolenia oraz fachowa literatura, pozwalająca zrozumieć mechanizmy ludzkich zachowań i wskazująca sposoby rozwiązywania sytuacji konfliktowych.