Fanfik-book – warsztaty
Inspiracją do kreatywnych działań może być niemal wszystko – przeżycia wynikające z doświadczeń, obserwacja, drugi człowiek. Ważnym bodźcem uruchamiającym naszą wyobraźnię jest także sztuka. Bardzo często punktem wyjścia do własnej twórczości staje się zobaczony obraz, film, usłyszana muzyka lub opowiedziana przez kogoś wcześniej historia… Czasem zbliżamy się tak mocno do bohaterów, że trudno nam się z nimi rozstać. Zaczynamy wówczas snuć własne warianty wątków czy finałów historii. A to już krok do fanfików, czyli tekstów powstających na kanwie znanych utworów literackich, wykorzystujących postaci i/lub świat pierwowzoru. 8 i 9 czerwca zaprosimy młodzież oraz dzieci na sześć spotkań, których podstawą będą wybrane utwory z kanonu lektur szkolnych. Rozwijające wyobraźnię i szlifujące warsztat pisarski zajęcia poprowadzi Beata Ostrowicka – autorka książek dla dzieci i młodzieży, laureatka wielu nagród oraz wyróżnień literackich. Absolwentka filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ćwiczenia zakończą się konkursem z nagrodami książkowymi na najlepszy fanfik. Wybrane utwory zostaną zaprezentowane na stronie internetowej biblioteki. Nagrodzone prace planujemy nagrać w bibliotecznym studiu nagrań i opublikować na Facebooku. Zwieńczeniem cyklu odbędą się trzy spotkania autorskie.
Wydarzenia zorganizowane zostaną w ramach cyklu Fanfik-book, stanowiącego element projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 3”.
Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
FOTORELACJA
8 i 9 czerwca zorganizowaliśmy 6 warsztatów literackich, podczas których młodzież z dwóch jaworznickich szkół podstawowych i liceum pracowała nad własnymi rozwiązaniami fabularnymi – nowymi wątkami pobocznymi lub alternatywnymi zakończeniami wybranych utworów z kanonu lektur. Pierwsza grupa tworzyła fanfiki do „Lalki” Bolesława Prusa, druga do „Zemsty” Aleksandra Fredry, a utworem wyjściowym dla trzeciej był „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkiena. Spotkania poprowadziła poprzez łączenie online Beata Ostrowicka – autorka książek dla dzieci i młodzieży, laureatka wielu nagród oraz wyróżnień literackich. Intensywna praca indywidualna oraz zespołowa mamy nadzieję zaowocuje zaskakującymi krótkimi utworami – najciekawsze zaprezentujemy na naszej stronie internetowej oraz Facebooku. Dla ich autorów przewidziane zostały nagrody książkowe. Na doszlifowane prace uczestników czekamy do 16 czerwca.
Wydarzenia odbyły się w ramach cyklu Fanfik-book, stanowiącego element projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 3”.
Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.