Fakty kontra fake newsy – warsztat poznawczy

Tło: białe. Po prawej stronie plakatu widzimy fragment postaci zielonego ludzika, ubranego w szarą pelerynę, który ma na klatce piersiowej umieszczoną żarówkę. Uchwycony został w momencie kiedy próbuje złapać spadającą książkę. Gdzieniegdzie widać obrysy liści jawora - drzewa znajdującego się w herbie Jaworzna. W lewej, górnej części plakatu umieszczono logotyp projektu Energia Biblioteki, przedstawiający żarówkę i otwartą książkę. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Energia Biblioteki. Fakty kontra fake newsy warsztaty. Prowadzenie: Patryk Mataniak, dziennikarz, marketingowiec, edukator. 28 maja 2024 r. godz. 1.0.00. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Logotypy: Biblioteki w Jaworznie, Miasta Jaworzna, Puls Jaworzna, Extra oraz Portalu SBP.

Fakty kontra fake newsy – warsztat poznawczy

28 maja br. o godz. 10.00 w jaworznickiej Bibliotece Głównej odbędzie się warsztat pt. Fakty kontra fake newsy, który przeprowadzimy w ramach cyklu Energia wiedzy, stanowiącego jeden z elementów projektu pn. Energia Biblioteki. Wydarzenie dedykujemy seniorom, którzy przy wsparciu uczestniczącej w spotkaniu młodzieży, będą mieli okazję podnieść poziom swoich kompetencji cyfrowych i informacyjnych. Celem inicjatywy jest również pogłębienie zdolności wyszukiwania wartościowych informacji, nauka bezpiecznego i skutecznego korzystania z Internetu oraz nabycie umiejętności odróżnienia faktów od fake newsów. Integracyjny charakter wydarzenia umożliwi międzypokoleniową wymianę doświadczeń i poglądów, będzie sprzyjać wzajemnemu zrozumieniu, szacunkowi i dialogowi obu grup wiekowych. Spotkanie poprowadzi Patryk Mataniak – dziennikarz, marketingowiec, edukator. Od blisko 15 lat związany jest z śląskimi mediami lokalnymi, inicjator warsztatów dla wszystkich grup wiekowych z zakresu m.in. fact-checkingu i walki z dezinformacją w mediach.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Liczba miejsc ograniczona.

Relacja

Każdego dnia dociera do nas ogrom różnorodnych informacji. Na ich podstawie wyrabiamy sobie opinię na temat bieżących wydarzeń oraz otaczającego nas świata. Trzeba jednak wiedzieć, że nie wszystkie podawane w mediach wiadomości są rzetelnie opracowane, a przede wszystkim prawdziwe. O tym jak odróżnić fakty od fake newsów rozmawialiśmy na spotkaniu warsztatowym ze specjalistą z zakresu fact-checkingu i walki z dezinformacją w mediach – Patrykiem Mataniakiem. W trakcie zajęć prowadzący wyjaśnił podstawowe terminy związane z tematem przewodnim jak: kontekst, manipulacja, news. Uczestnicy wydarzenia dowiedzieli się również, w jaki sposób odróżnić prawdziwą informację od fake newsa. Nasz gość omówił również charakterystyczne dla sieci techniki oszustw internetowych: deep fake, phishing, spoofing, wskazując jednocześnie złote zasady, które pomogą nam ustrzec się przed nadużyciami ze strony innych użytkowników Internetu. Jako przykład starannie opracowanej informacji prowadzący podał m.in. naszą biblioteczną stronę www, za pośrednictwem której udostępniane są serwisy cyfrowe typu: Academica, Polona, Legalis.

Warsztat przeprowadzono w ramach projektu „Energia Biblioteki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

28 maj 2024