FABUŁOSFERA – warsztaty tworzenia fabuły gry terenowej

Tło: białe. Po prawej stronie plakatu widzimy fragment postaci zielonego ludzika, ubranego w szarą pelerynę. W swoich rekach trzyma fragment mapy Jaworzna, obejmujący Górę Grodzisko. Gdzieniegdzie widać obrysy liści jawora - drzewa znajdującego się w herbie Jaworzna. W lewej, górnej części plakatu umieszczono logotyp projektu Energia Biblioteki, przedstawiający żarówkę i otwartą książkę. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Energia Biblioteki. Fabułosfera warsztaty tworzenia gry terenowej. 04.06.2024, 05.06.2024, 06.06.2024 godz. 11.00 prow. Adrian Rams, historyk, muzeolog. Liczba miejsc ograniczona. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Logotypy: Biblioteki w Jaworznie, Miasta Jaworzna, Puls Jaworzna, Extra oraz Portalu SBP.

FABUŁOSFERA – warsztaty tworzenia fabuły gry terenowej

4 czerwca br. o godz. 11.00 w jaworznickiej Bibliotece Głównej odbędą się warsztaty w ramach realizacji cyklu Fabułosfera, stanowiącego jeden z elementów projektu „Energia Biblioteki”. To pierwsze z trzech spotkań (kolejne w dn. 05, 06.06.2024), w trakcie których uczestnicy podejmą się zadania opracowania gry terenowej pt. Grodzisko w jaworowym borze. Powstanie ona w oparciu o wiedzę historyczną, legendy o Jaworznie i literaturę dotyczącą miasta. Grodzisko – jedno z najwyższych wzniesień Jaworzna, od wielu dekad stanowi źródło zainteresowania ze strony archeologów, historyków i muzealników. Szczególnie intrygujące są informacje dotyczycące odnalezionych tam śladów kultury łużyckiej. Najnowsze badania terenu przeprowadzono w 2021 r., a wnioski do jakich doszli naukowcy, rzucają nieco inne światło na dzieje tej tajemniczej, jaworznickiej góry. Warsztaty dedykujemy młodzieży, a do udziału w grze, która oficjalną premierę będzie miała 18 października br., zapraszamy wszystkich mieszkańców Jaworzna. Nad fabułą, konstrukcją i pozostałymi elementami zajęć czuwać będzie Adrian Rams, muzeolog i historyk, doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego, kustosz w Muzeum Miasta Jaworzna i specjalista w Oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Projekt „Energia Biblioteki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

FABUŁOSFERA – warsztaty tworzenia fabuły gry terenowej

„Grodzisko w jaworowym borze” to tytuł gry terenowej, którą opracowali uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie. Warsztaty odbyły się w Bibliotece Głównej w dniach 04-06.06.2024 r. Nad ich przebiegiem czuwał Adrian Rams – historyk, muzealnik, pasjonat dziejów naszej małej ojczyzny, kustosz Muzeum Miasta Jaworzna.

Na pierwszych zajęciach, w ramach wstępu, uczestnikom przedstawione zostały najważniejsze informacje dotyczące kultury łużyckiej, badań archeologicznych na jej stanowisku, znajdującym się na wzgórzu Grodzisko, które przeprowadzono w 2021 r. oraz pierwszych przekazów źródłowych o Jaworznie, początków jego powstania i legendy o pochodzeniu nazwy miejscowości. W dalszej części uczestnicy dowiedzieli się czym jest gra terenowa/miejska, jakie są jej kluczowe elementy (fabuła i scenariusz, mapa i trasa, zadania i wyzwania, czas, kontekst miejski). Kolejnym etapem warsztatów było konturowanie gry, określenie jej celu i tematu przewodniego, wybranie lokalizacji w przestrzeni biblioteki, a następnie opracowanie fabuły spójnej z wybranym tematem i zaplanowanie zadań, które uczestnicy wykonają (zagadki logiczne, spotkania z postaciami fabularnymi itd.). Ostatni dzień zajęć poświęcono diagnozie gry. Uczestnicy wcielili się w rolę testerów, sprawdzając czy zaproponowane przez nich rozwiązania działają poprawnie.

Pierwszą rozgrywkę przeprowadzimy w Bibliotece Głównej w dn. 18.10.2024 r. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego miasta.

Warsztaty przeprowadzono w ramach projektu „Energia Biblioteki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

04 cze 2024