Bodypainting-book. Happening
3 lipca w przestrzeniach Biblioteki Głównej rozegra się niezwykłe zdarzenie łączące różne dyscypliny sztuki, którego zwieńczeniem będzie ożywienie dzieła plastycznego. Finał zaplanowano na godz. 17.00. Akcję poprowadzi Marian Folga – artysta plastyk, charakteryzator, bodypainter, fotograf, grafik, reżyser teatru tańca Dyemotion. Podczas wielogodzinnego zdarzenia będziemy starali się pokazać, że formą opowiedzenia historii może być także pozawerbalny komunikat zapisany, zamiast na płótnie czy kartce papieru, na ciele modelki. Technika bodypaintigu ma długą historię – ślady jej praktyk sięgają dziesiątek tysięcy lat wstecz. Specyfika happeningu, ukazująca artystę w chwili tworzenia, świetnie wpisuje się w założenia całego projektu, którego celem jest interakcja z odbiorcą. Trwałym śladem przedsięwzięcia będzie krótki film reportażowy, który zaprezentujemy w mediach społecznościowych.
Projekt Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 3 dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
FOTORELACJA
3 lipca w przestrzeniach Biblioteki Głównej odbyło się nietuzinkowe zdarzenie łączące różne dyscypliny sztuki. Głównym sprawcą happeningowej akcji, opartej na sztuce body paintingu, był Marian Folga – artysta plastyk, charakteryzator, reżyser teatru tańca Deymotion. Artysta ma na koncie ponad 30 wystaw fotograficznych, malarskich i performatywnych. Jako charakteryzator udziela się w różnych produkcjach filmowych. W 2010 zagrał tytułową rolę w thrillerze polsko-brytyjskim „Sparrow”. Z prowadzoną przez siebie grupą teatru tańca Dyemotion stworzył takie widowiska jak: „Kokon”, „Magia Książki” i „FLUO”. Pisanie scenariuszy i reżyseria przedstawień teatralnych dają mu największą satysfakcję i poczucie spełnienia.
Wielogodzinne prace, realizowane w naturalnej dla biblioteki scenerii – regałów z książkami, zwieńczyło ożywienie dzieła plastycznego powstałego na ciałach modelek. Przebieg działania i jego kolejne etapy prezentowaliśmy na bieżąco w naszych mediach społecznościowych. Proces powstawania wraz finałowym układem choreograficznym zarejestrowany został przez samego autora w postaci krótkiego filmu reportażowego, który opublikujemy na stronie biblioteki, kanale YouTube oraz Facebooku.
Projekt Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 3 dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.