Bliżej natury – wystawa rzeźb Agnieszki Guji

Tło zielone. Gdzieniegdzie widać ciemnozielone gałęzie drzewa. Po lewej stronie plakatu, w białej ramce, umieszczono zdjęcie przedstawiające stojące przy brzozie rzeźby aniołów. Dzieła wykonane są z brzozowych pni. Naokoło widać trawy, a w oddali zielony las. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie. Agnieszka Guja. Bliżej natury. Wystawa. 02.01-23.01.2023. Wernisaż 4 stycznia 2023 r. godz. 17.00. Galeria ExLibris. Logotypy: MBP w Jaworznie, miasta Jaworzna.

Bliżej natury – wystawa rzeźb Agnieszki Guji

Nowy sezon prezentacji w bibliotecznej Galerii ExLibris rozpoczynamy wystawą rzeźb Agnieszki Guji pt. Bliżej natury. Uroczysty wernisaż odbędzie się 4 stycznia 2023 r. o godz. 17.00 w Bibliotece Głównej.

Dla człowieka biorącego życie z punktu widzenia artystycznego, rozum jest sercem.

Oscar Wilde „Portret Doriana Graya”

Agnieszka Guja

Artystka od dawna jest przywiązana do aniołów, choć na początku zajmowała się tylko ich zbieraniem. Gromadzone przez lata obrazy, rzeźby, czy biżuteria, przedstawiające boskich posłańców, stanowią dziś pokaźną, osobistą kolekcję. Czując potrzebę dzielenia się swoją pasją z innymi, sama zaczęła tworzyć. Kierując się zasadą „co mi w duszy gra” kreuje stylizacje swoich Skrzydlatych. Liczne podróże, obcowanie z innymi ludźmi, odczuwanie ich nastrojów oraz wsłuchiwanie się w przeżycia, potrzeby i uczucia, inspirują artystkę, dając jej poczucie harmonii, spełnienia i radości, czerpanej z każdej chwili. W subtelnych, niebiańskich wysłannikach, a zwłaszcza w ich skrzydłach, Agnieszka Guja zamyka większość emocji. Jest przekonana, że każda z tych istot jest uosobieniem dobra, ciepła, bliskości i przyjaźni. Wszyscy mamy swojego Anioła Stróża, aby jego obecność była bardziej odczuwalna przez człowieka, należy go zmaterializować, nadać odpowiednią formę i kształt, utożsamić z nowym domem i podopiecznym. Artystka wierzy w moc i siłę Skrzydlatych, ufając że pojawiają się zawsze wtedy, kiedy ich potrzebujemy, choć nie zawsze potrafimy dostrzec. Warto wtedy na chwilę przystanąć i odszukać swojego anioła, który wskaże nam właściwą drogę i pomoże zobaczyć rzeczy do tej pory ukryte dla naszych oczu i serca.

Nadrzędną część twórczości Agnieszki Guji stanowią rzeźby przedstawiające anioły – kobiety. Ich różnorodność jest nieograniczona, mają inaczej ułożone skrzydła – czasem proste, szerokie, inne wąskie, poszarpane, jakby targane wiatrem. To wyjątkowe dzieła sztuki, oparte na autorskim projekcie artystki, zachwycające perfekcją wykonania i misternością wykończeń. Cała kolekcja obejmuje wyłącznie anioły ręcznie uformowane w pracowni rzeźbiarki. Stworzone z naturalnych produktów: drewna, kory i gliny przypominają subtelne, smukłe kwiaty lub drzewa, są eteryczne,  o zamyślonej twarzy. Pod tą delikatnością kryje się jednak olbrzymia siła, wyrażona  mocnymi kolorami, odpowiednią pozą i gestami.

Wybrane wystawy i konkursy

• „Pomiędzy nami” – wystawa indywidualna w Miejskim Ośrodku Kultury w Bukownie
  • „Dwa światy” – wystawa indywidualna w Domu Kultury im. Zdzisława Kurdzielskiego w Jaworznie

• „Poruszenia” – wystawa indywidualna w Galerii Muza w Sosnowcu
  • VII Ogólnopolski konkurs „Pędzlem, nitką i dłutem malowane” – II miejsce w kategorii Rzeźba

2020

• XIII Art Naif Festiwal – Szyb Wilson w Katowicach – Wyróżnienie – Nagroda Publiczności
  • „Emocje w Skrzydłach” – wystawa indywidualna w Galerii ExLibris  Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie

2019

• V Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Pędzlem, nitką i dłutem malowane” – III miejsce w kategorii Rzeźba
  • XII Art Naif Festwiwal – Szyb Wilson w Katowice

2018

• „Anioł w Jaworznie” – wystawa indywidualna w Galerii ExLibris  Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie
  • IV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Pędzlem, nitką i dłutem malowane”
  • III Międzynarodowy Art Passion Festival w Dąbrowie Górniczej
  • XII Art Naif Festwiwal – Szyb Wilson w Katowice

• Przegląd Sztuki – wystawa w Muzeum „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej

Relacja

Od wieków postrzegane są jako strażnicy ludzi, dyskretnie czuwający nad ich losem. W tradycji katolickiej opiekują się człowiekiem, zgodnie z prawami boskiego majestatu. Anioły – skrzydlate byty duchowe, fascynowały i nadal wzbudzają ogromne zainteresowanie przedstawicieli sztuk pięknych, muzyków, architektów, poetów, pisarzy, czy zwykłych ludzi. Od pradziejów podejmowane są próby uchwycenia i uwiecznienia tych istot w kamieniu, drewnie, na płótnie. Są również inspiracją dla Agnieszki Guji – jaworznickiej rzeźbiarki, będącej lokalną prekursorką tworzenia dzieł przestrzennych techniką utwardzania tkanin. Anielskie postaci jej autorstwa to doskonały przykład współczesnej rzeźby, której głównymi cechami są: różnorodność materiałów, eksperymentowanie, łączenie technik i środków wyrazu, oryginalność. 4 stycznia br. w bibliotecznej Galerii ExLibris odbył się uroczysty wernisaż otwierający najnowszą wystawę jaworznianki pt. „Bliżej natury”. Prezentowane na niej eksponaty, stworzone z naturalnych produktów: drewna, kory i gliny, przypominają subtelne, smukłe kwiaty lub drzewa, są eteryczne, o zamyślonej twarzy. Pod tą delikatnością kryje się jednak olbrzymia siła, wyrażona mocnymi kolorami, odpowiednią pozą i gestami.

04 sty 2023