Kierownik – Marta Chmielowska |
(32) 751-91-92 wew. 2 220 |
dzieciaki@mbp.jaworzno.pl |
W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży oprócz bogatego księgozbioru dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych czytelników cieszy się miejsce zwane „Biblioteką Malucha”. Jest to kolorowa przestrzeń, wyposażona w meble sensoryczne, pełna wielobarwnych siedzisk, puf oraz kreatywnych zabawek. W oddziałowej salce odbywają się lekcje biblioteczne, spotkania edukacyjne, zajęcia z Xboxem i klockami Lego. W ofercie znajduje się również Magiczny Dywan – interaktywne urządzenie projekcyjne, które stanowi doskonałą pomoc dydaktyczną, wykorzystywaną do ćwiczeń, gier i zabaw podczas pracy z dziećmi, osobami niepełnosprawnymi oraz dorosłymi.
Korzystając ze Strony Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie użytkownik akceptuje Politykę Prywatności.
Kabina akustyczna
Czytelnicy mogą skorzystać z przestrzeni zapewniającej swobodę wyrażania emocji w trakcie grania :), która wyposażona jest w:
– konsolę PlayStation 5,
– słuchawki Sony 3D Pulse,
– gogle Sony PlayStation VR2,
– kierownicę LOGITECH G923 z systemami Trueforce, Force Feedback,
– przestrzenny system nagłośnienia.
Stanowiska gamingowe
Dział Multimedialny dysponuje sześcioma stanowiskami gamingowymi z dostępem do najpopularniejszych platform z grami.
Gogle VR
Zachęcamy do skorzystania z zestawów gogli Oculus Quest 2. Oferta adresowana jest do osób powyżej 13. roku życia. Usługa wymaga wcześniejszej rezerwacji telefonicznej 32 751 91 92 wew. 2 227 lub osobistej – Dział Multimedialny, Biblioteka Główna.
Studio Nagrań
Do Państwa dyspozycji przekazujemy:
Presonus Studio One – kompletną aplikację muzyczną, w której odnajdą się początkujący muzycy, producenci, ale też i profesjonaliści. Struktura rejestracji wielośladowej jest typowa dla klasycznego oprogramowania.
Presonus Capture 2 – oprogramowanie do szybkiego, intuicyjnego i zintegrowanego nagrywania wielościeżkowego, umożliwiające natychmiastową konfigurację i nagrywanie jednym kliknięciem, bezpośrednio z miksera.
Ponadto:
Mikser cyfrowy Presonus Studio Live 16.0.2 U.S.B., odsłuchy Adam A5X i Adam SUB7, mikrofony RODE NT1-A i SHURE SM 57, kabinę wokalową SE ELECTRONICS Reflexion Filter Pro 10AE, słuchawki.
Studio powstało dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Sala multimedialna
Zapraszamy do skorzystania z bogatej filmoteki. Seanse można również organizować w bibliotecznej salce kinowej, po wcześniejszej rezerwacji terminu – minimalna liczba uczestników: 2 osoby, maksymalna: 30 osób.
Czytniki e-booków, tablety, czytaki
W dyspozycji czytelników znajdują się: 30 czytników e-booków, 15 czytaków, 30 tabletów. Czytniki i czytaki można wypożyczać, natomiast z tabletów można skorzystać na miejscu, w Bibliotece.
Czytanie małe spotkanie
Spotkania edukacyjne dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które poprzez zabawę ćwiczą umiejętność płynnego czytania ze zrozumieniem. Podczas zajęć wykorzystujemy książki do łatwego czytania i karty pracy do metody sylabowej.
Kratka w kratkę z Ozobotem
Spotkania edukacyjne skierowane dla dzieci w wieku szkolnym. Na zajęciach uczymy się podstaw kodowania poprzez zabawę z wykorzystaniem robotów OZOBOT.
Matmogry
Spotkania edukacyjne skierowane do uczniów klas podstawowych. Poprzez gry i zabawy matematyczne uczestnicy utrwalają wiadomości szkolne, takie jak: rachunki, logika, figury geometryczne, mierzenie długości, porównywanie liczb, orientacja przestrzenna itd.
O sztuce w bibliotece
Spotkania edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, przybliżające najmłodszym świat sztuki, przy wykorzystaniu ciekawostek, gier, zabaw i krótkich historii.
Z wizytą w….
Spotkania edukacyjne, adresowane do zorganizowanych grup szkolnych. Zajęcia mają na celu przybliżenie uczestnikom wartości wynikających z czytania i obcowania z książką.
Bajkowe bajanki
Spotkania rozrywkowe dla dzieci w wieku przedszkolnym. Zajęcia mają na celu przybliżenie dzieciom różnych, codziennych sytuacji i zachowań, na przykładzie bohaterów poznanych bajek.
Manga-opowieść ukryta w obrazie
Spotkania rozrywkowe dla dzieci starszych klas szkół podstawowych. Podczas zajęć uczestnicy uzyskają wiele informacji na temat wybranej mangi (fabuły, postaci, poruszanych problemów), a także poznają ciekawostki dotyczące kultury japońskiej.
Muzycznie-plastycznie
Spotkania artystyczno-rozrywkowe dla dzieci w wieku przedszkolnym. W trakcie zajęć uczestnicy rozwijają wyobraźnię, a także pobudzają kreatywność np. tworząc instrumenty muzyczne.
Przedszkolaki w ruch
Spotkania rozrywkowe z elementami zajęć ruchowych i umuzykalniających dla grupy dzieci w wieku przedszkolnym.
Tańce i muzyka dla każdego smyka
Spotkania rozrywkowe dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Uczestnicy zajęć rozwijają swoją wyobraźnię i kształtują poczucie rytmu.
EKObibliotekarz
Spotkania edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Podczas zajęć zapoznajemy dzieci ze świętami związanymi z ochroną środowiska, takimi jak np. Światowy Dzień Wody czy Dzień Ziemi.
Śmieć ART
Spotkania artystyczne odbywające się w duchu „zero waste”, przeznaczone dla dzieci w wieku szkolnym. Uczestnicy zajęć mają okazję przekonać się m.in.: jak dać nowe życie starym przedmiotom i czym jest recykling w praktyce, a także uzupełnić swoją wiedzę z zakresu ochrony środowiska.
Tropiciele przyrody
Spotkania edukacyjne przeznaczone dla zorganizowanych grup uczniów szkół podstawowych. Zajęcia mają na celu zdobywanie, a także doskonalenie umiejętności obserwowania i analizowania zjawisk przyrodniczych, jak również rozumienie i stosowanie w praktyce zasad ochrony środowiska.
Edukacja globalna
Spotkania edukacyjne skierowane do zorganizowanych grup uczniów szkół podstawowych. Zajęcia dotyczą problemów globalnych świata. Edukujemy, tłumacząc zagadnienia współzależności zjawisk i ludzkości, jednocześnie wychowując empatycznego i odpowiedzialnego mieszkańca Ziemi.
Z polskim na „ty”
Spotkania o charakterze edukacyjnym skierowane do społeczności ukraińskiej. Odbywają się dwa razy w miesiącu; ich celem jest nauka języka polskiego przez przybliżanie naszej kultury i historii.
Lekcje biblioteczne
Wykłady lub warsztaty poświęcone młodzieży ze szkół średnich, jednak nie tylko. Istnieje możliwość przygotowania lekcji na wybrany przez nauczyciela temat.
Klub Książki
Spotkania dla osób dorosłych odbywające się raz w miesiącu, których celem jest swobodna dyskusja na tematy związane z dobrą literaturą.
Papierem i sznurkiem
Warsztaty, w których może wziąć udział każdy, kto chce nauczyć się tworzenia rękodzieła od podstaw lub udoskonalić swoje umiejętności manualne.
Biblioteczny Klub Seniora
Zajęcia rozrywkowo-edukacyjne, których głównym celem jest zaktywizowanie osób 50+ przez zachęcenie ich do włączenia się w lokalne życie kulturalne i utworzenie przyjaznej przestrzeni umożliwiającej wspólne spędzanie czasu.
Kulturalnie z Naukową
Cykl skierowany do młodzieży i dorosłych, oparty na prelekcjach połączonych z warsztatami, które popularyzują wiedzę o kulturze – polskiej i zagranicznej.
Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym wykazem czasopism.
Bajkowe poranki – cykl adresowany do dzieci powyżej 3 roku życia. Każde spotkanie jest poświęcone innemu tematowi przewodniemu. Swoją ofertę kierujemy nie tylko do grup zorganizowanych, ale także osób indywidualnych – maluchów z opiekunami, rodzicami czy starszym rodzeństwem.
Nocny Maraton Filmowy – cykl skierowany do wszystkich entuzjastów kina. Raz na kwartał, w piątkowe wieczory, zapraszamy na noc pełną wrażeń. To przede wszystkim doskonały moment na przeżycie kilku godzin w niepowtarzalnym klimacie, jaki stworzyć potrafią filmy grane jeden za drugim.
Klub Gier Planszowych – spotkania, w trakcie których udowadniamy, że gry planszowe to nie tylko „Chińczyk” czy szachy. Przybyłym gwarantujemy świetną zabawę, zdrową rywalizację i integrację ze współgraczami.
Filmy na weekend – Zasady usługi są proste: osoba, która chce wypożyczyć film do domu, powinna, z własną kartą biblioteczną, przyjść do Działu Multimedialnego w sobotę, godzinę przed zamknięciem Biblioteki (czyli o godz. 14.00). Wypożyczony film należy zwrócić w poniedziałek, do godz. 12.30
Biblioteka dla widzów niewidomych i słabowidzących
Inicjatywa ma za zadanie umożliwienie tej grupie odbiorców pełniejszego udziału w życiu kulturalnym i społecznym, przez zapewnienie dostępu do dorobku polskiej i światowej kinematografii. Obecnie lista filmów z audiodeskrypcją liczy 133 tytułów i jest stale uzupełniana.
Dyskusyjny Klub Filmowy dla Młodzieży
Spotkania, podczas których popularyzujemy sztukę filmową, a jednocześnie skłaniamy uczestników do rozmowy na ważne, często też trudne, tematy dotyczące problemów,
z jakimi mogą borykać się w okresie dorastania.
Komiksiada (Klub komiksowy)
To przedsięwzięcie mające na celu promowanie sztuk artystycznych, a zwłaszcza komiksu, wśród młodych czytelników. Podczas spotkań staramy się rozwijać wyobraźnię oraz pobudzać kreatywność. Uczestnicy rysują, poznając różne techniki, a także uczą się pisać scenariusze i tworzyć postacie.
Lekcje biblioteczne
Zajęcia dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, dostosowane nie tylko do wieku, ale i zainteresowań uczestników. Podczas spotkań, mających warsztatowy charakter, wykorzystywane są różnorodne środki dydaktyczne i metody pracy. Oferujemy również lekcje na zamówienie opiekunów.
Zostań programistą robotykiem w bibliotece
Warsztaty dla pasjonatów robotyki, w trakcie których dzieci uczą się konstruowania i programowania robotów, szkolą swoje techniczne umiejętności i rozwijają wyobraźnię z wykorzystaniem klocków Lego Mindstorms EV3. Spotkania organizowane są dla dwóch grup wiekowych: dla dzieci od 6 i 10 lat.
Klub miłośników Photonów Edu
Cykl przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym. W trakcie spotkań uczymy najmłodszych czytelników prostego kodowania przy wykorzystaniu robota edukacyjnego – Photon Edu. Zabawy pozwalają rozwijać umiejętności logicznego myślenia i obserwacji.
Bywanie na Dywanie
Głośne czytanie połączone z wykorzystaniem gier dla najmłodszych, dostępnych w pakietach Magicznego Dywanu – interaktywnego urządzenia projekcyjnego. Zajęcia przeznaczone dla dzieci powyżej 3 roku życia.
Artystycznie zakręceni
Spotkania plastyczne dla dzieci w wieku od sześciu do dwunastu lat, mające na celu rozwijać ich kreatywność, umiejętności manualne i wyobraźnię, przy użyciu znanych przedmiotów oraz materiałów artystycznych.
O czym szumią bajki
Spotkania edukacyjne, których celem jest wspomaganie rozwoju psychoruchowego dziecka oraz przygotowanie do nauki pisania i czytania. Podczas warsztatów przeprowadzane są zabawy ruchowe, ruchowo-słuchowe, a także ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe, które aktywizują funkcje uczestniczące w procesie czytania i pisania.
Matmogry
Spotkania edukacyjne, których celem jest przybliżenie dzieciom w sposób lekki i przyjemny zagadnień matematycznych takich jak rachunki, logika, figury geometryczne, mierzenie długości, porównywanie liczb, orientacja przestrzenna itd.
Dyskusyjny Klub Książki
Celem spotkań w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, którego pomysłodawcą jest Instytut Książki w Warszawie, jest popularyzowanie literatury wśród społeczeństwa. Oddział dla Dzieci i Młodzieży włączając się w tę inicjatywę prowadzi spotkania z dziećmi w wieku szkolnym, które odbywają się raz w miesiącu i mają charakter zajęć z elementami warsztatowymi.
BIBLIOTEKA PEŁNA MUZYKI
Cykl popularyzujący związki literatury z muzyką, prowadzony przy współpracy bibliotekarzy z Państwową Szkołą Muzyczną I stopnia im. Grażyny Bacewicz w Jaworznie.
KLUB FILMOWY
Cykl spotkań dla miłośników kina, łączący projekcje filmowe z prelekcjami i dyskusjami na temat X Muzy. Wybieramy filmy o wysokich walorach artystycznych, w tym: fabularne, dokumentalne, animowane, krótko i długometrażowe, uwzględniając potrzeby i oczekiwania klubowiczów. Efektem działalności Klubu są również Nocne Maratony Filmowe w Bibliotece.
„Książka na telefon”, jest usługą skierowaną do Czytelników niepełnosprawnych, chorych, seniorów, którzy lubią czytać, ale z różnych powodów nie mogą dotrzeć do Biblioteki. W ramach usługi można wypożyczyć książki, czasopisma archiwalne, audiobooki. Warunkiem korzystania z oferty jest posiadanie aktywnej karty bibliotecznej. Zamówienia należy składać telefonicznie 32 751 91 92 wew. 2 218 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wdorosli@mbp.jaworzno.pl
Zapraszamy szkoły i grupy zorganizowane do skorzystania z oferty prowadzonych przez nas lekcji bibliotecznych. Ich tematyka dotyczy przede wszystkim miasta Jaworzna, tradycji, obrzędów i zwyczajów świątecznych, kultury materialnej i niematerialnej, historii i współczesnych przemian zachodzących w mieście oraz biografii znanych jaworznian. Istnieje także możliwość zorganizowania lekcji obejmujących zagadnienia dotyczące turystyki lokalnej.
Projekt obejmujący wywiady z mieszkańcami miasta (w formie dźwiękowej lub audiowizualnej) dotyczące ich życia, działalności, historii miasta oraz regionu. Zapisy wywiadów dostępne są w Dziale Informacji Regionalnej, oraz w bibliotece na wybranych komputerach z dostępem do Archiwum Cyfrowego.
Zachęcamy do udziału w tym przedsięwzięciu będącym próbą odtworzenia przeszłości i utrwalenia dla przyszłych pokoleń świadectw minionych lat. Szczególnie cenne są dla nas przeżycia z lat młodości, okresu wojennego, powojennego, a także dotyczące pracy oraz działalności w lokalnych instytucjach i stowarzyszeniach. Zależy nam na spostrzeżeniach opisujących zmiany, jakie zaszły w naszym mieście. Nagrania dokonywane są w profesjonalnie wyposażonym studiu.
Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z Działem Informacji Regionalnej – Biblioteka Główna (I piętro), telefonicznie pod numerem: (32) 751-91-92 wew. 2 228 lub drogą elektroniczną: dir@mbp.jaworzno.pl
Czasopisma regionalne bieżące:
• Co Tydzień (od 1991 r.)
• Extra (od 2006 r.)
• Tygodnik Jaworzno, dodatek do Dziennika Zachodniego (od 2006 r.)
• Jaworzniacy (od 1990 r.)
• MłoDeK (od 2011 r.)
• Puls Jaworzna (od 2016 r.)
• Śląsk (od 1998 r.)
Czasopisma regionalne archiwalne:
• Braterstwo (1993-1995)
• Być (2000-2004)
• Format (2001-2003, 2008-2009)
• Głos Jaworznicki (2013-2017)
• Gwarek (1973-1995, 1997, 2002)
• Jaworznicki Przegląd Gospodarczy (2015)
• Jaworznicki Sokół (2000-2010)
• Jaworzno (2006)
• Jaworzno 24 (2010)
• Jaworzno 2000 (1992-1993)
• Koncern w Trójce (2008-2009)
• Koncern Węglowy(2005-2007)
• Kronika Chrzanowska (1991-1998, 2003-2007)
• Kurier (1994)
• LoGim (2004-2008)
• Lokator (2009-2015)
• Margines (2008-2009)
• Nasze Forum I (2010)
• Nasze Forum II (2010-2012)
• Nasze Forum III (2009-2015)
• Polska Energia (2010-2016)
• Trójka w Jaworznie (1995-2007)
• Tydzień w Jaworznie (1997-2017)
• Zeszyty Historyczne Miasta Jaworzna (1999-2009, 2012, 2017, 2018)
Zbiory specjalne:
Wśród zbiorów specjalnych zgromadzonych w Dziale Informacji Regionalnych znajdują się dokumenty życia społecznego (takie jak: afisze, plakaty, foldery, fotografie, czasopisma, informatory, katalogi wystaw, rękopisy, listy, pocztówki, zaproszenia itp.), kartografia, mapy, plany miast, multimedia, nagrania, materiały o Jaworznie na różnego rodzaju nośnikach.