Dyrygent, animator ruchu muzycznego, związany z Towarzystwem Muzyczno-Śpiewaczym Hejnał w Jaworznie.
Urodził się 25 października 1910 r. w Jaworznie jako syn Gustawa Adolfa Göttla i Marii z domu Lohn. Był starszym bratem Jerzego Piotra. Zob. Getel Jerzy Piotr.
Po ukończeniu Szkoły Powszechnej im. Piotra Skargi przy ulicy Mickiewicza w Jaworznie, kontynuował edukację w gimnazjum w Chrzanowie. Naukę gry na skrzypcach pobierał u Leona Dawidowicza, doskonalił swoje umiejętności w gimnazjalnej orkiestrze pod batutą profesora T. Urbańczyka, śpiewając równocześnie w szkolnym chórze. W tym czasie przygrywał na seansach niemych filmów w kinie „Sokół”. W 1926 r. przejął, po nieco starszym od siebie Wacławie Geigerze, dyrygenturę szkolnego chóru, którą piastował do 1929 r. Rok szkolny 1929/30 spędził u rodziny w Nowym Sączu. W tamtejszym gimnazjum zdał maturę i uzyskał świadectwo dojrzałości. Następnie rozpoczął studia w Wyższym Studium Handlowym w Krakowie, które ukończył w 1935 r.
W drugiej połowie 1930 r. związał się ściśle z Towarzystwem Muzyczno-Śpiewaczym „Hejnał” w Jaworznie. W liczącej około 60 muzyków małej orkiestrze symfonicznej Towarzystwa grał pierwsze skrzypce. W chórze męskim śpiewał do 1934 r., kiedy objął po T. Latowickim stanowisko dyrygenta. Funkcję tę pełnił do wybuchu II wojny światowej w 1939 r. Pomimo że był dyrygentem z pasją, to na pierwszym planie stawiał pracę urzędniczą, którą rozpoczął w 1936 r. w Jaworznickich Komunalnych Kopalniach Węgla, gdzie pracował aż do emerytury w latach 60. XX wieku. Po początkowej pracy w dziale zaopatrzenia, przeszedł na stałe do księgowości przedsiębiorstwa. W latach 1945-1947 mieszkał i pracował poza Jaworznem, co uniemożliwiło mu aktywne uczestnictwo w procesie odtwarzania struktur dawnego Towarzystwa Muzyczno-Śpiewaczego „Hejnał”. Uczynił to dopiero w 1948 r., gdy siedzibę Jaworznicko-Mikołowskiego Zjednoczenia Węglowego przeniesiono do Mysłowic. Ułatwiło mu to powrót do rodzinnego Jaworzna.1 Przy świetlicy Związku Zawodowego Górników ówczesnej kopalni Bierut stworzył chór męski i kierował nim nieprzerwanie do czasu powstania Górniczego Zespołu Artystycznego w 1962 r.
Wojenne i powojenne migracje ludności miejskiej spowodowały znaczne uszczerbki w pierwotnym składzie chóru. Samo przygotowanie nowych członków do występów publicznych zajęło kilkanaście miesięcy. To było bardzo ważne dla znanego ze swojego perfekcjonizmu Getla, który bardzo dbał o utrzymanie renomy chóru, wypracowanej jeszcze w czasach międzywojennych. Świadczyły o tym liczne występy publiczne przy okazji różnych uroczystości w wielu miejscowościach w Polsce i czołowa ranga chóru w przeglądach muzycznych. Po 1948 r. prowadził także chór w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza w Jaworznie. Następnie przez wiele lat wspierał swoimi umiejętnościami organizacyjnymi oraz wokalnymi miejscowy chór kościelny. Śpiew chóralny i gra na skrzypcach nie były jedynymi zainteresowaniami artystycznymi muzyka. Pociągał go również byciem aktorem, co ujawniało się przede wszystkim na deskach jaworznickiego teatru amatorskiego, jednak nie w funkcji aktorskiej, tylko suflerskiej. Czynnymi aktorami teatru byli natomiast jego znajomi, przyjaciele i własna rodzina – żona i dzieci. Wraz z przejściem na emeryturę Getel praktycznie przestał się udzielać w ruchu muzycznym. Zmarł 28 lutego 1980 r., pochowany na cmentarzu Pechnickim.
Rodzina: zawierał dwukrotnie związek małżeński, z Wandą Uramowicz, (zmarła w 1961 r.), a następnie z Janiną Hummel. Dzieci z pierwszego związku małżeńskiego: syn Jerzy Władysław (ur. 1938 r.), córka Małgorzata Agata (ur. 1945 r.) – mąż Stanisław Jan Kopacz.
- W maju 1948 r. weszła w życie akcja spolszczania nazwisk i imion pochodzenia niemieckiego, stąd nazwisko Göttel zamieniono na spolszczoną wersję Getel. Dzieci urodzone po 1945 r. zgodnie z przepisami dekretu o zmianie imion i nazwisk z dnia 10 listopada 1945 r., który został wydany z mocą 20 grudnia 1948 r., pozostają przy pierwotnej wersji imion i nazwisk pochodzenia niemieckiego. Zob. Przepisy prawne obowiązujące od 1945 r.
Bibliografia:
B. Cieszyński, Bracia Göttel, [w:] Jaworzno minione, Jaworzno 2010, s. 137-141; idem, Władysław i Jerzy Göttel. Bracia – dyrygent i pianista, [w:] Z Jaworznem związani, Jaworzno 2004, s. 9-12; idem, Rozwój ruchu muzycznego w Jaworznie, „Zeszyty Historyczne Miasta Jaworzna” 2003, nr 8, s. 10-19;
Drzewo genealogiczne rodziny.
Karin Wawrzynek




